czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 lutego 2019
  • 5 marca 2019
  • wyświetleń: 5627

Wykład w Piwnicy Muz o podróżach po Śląsku w dawnych wiekach

W poniedziałek w Piwnicy Muz Miejskiego Domu Kultury odbył się wykład Jacka Cwetlera "Podróże po Śląsku w dawnych wiekach".

Jacek Cwetler, wykład
Wykład w Piwnicy Muz o podróżach po Śląsku w dawnych wiekach poprowadził Jacek Cwetler. · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Blisko pięćdziesiąt osób miało możliwość usłyszeć o tym jak wyglądały miasta, miejscowości, a także charakterystyczne punkty krajobrazu Górnego i Dolnego Śląska w XIX wieku. Podczas wykładu przedstawione zostały uzdrowiska i cieplice, w tym zwyczaje w nich panujące. Zgromadzeni dowiedzieli się jak podróżowali biedni i bogaci, w jaki sposób się przemieszczali, mieli także okazję na rycinach przyjrzeć się jakie stroje nosili wędrowcy.

W trakcie wykładu Jacek Cwetler korzystał z licznych dzienników i diariuszy, cytował między innymi "Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816", czyli pamiętnik z podróży Izabeli Czartoryskiej, odczytał fragmenty "Dziennika podróży ks. Stanisława Staszica" i "Polskie podróże po Śląsku w XVIII i XIX". Prowadzący przytoczył też słowa Roberta Macfarlane'a z książki "Szlaki. Opowieści o wędrówkach".

Wykład, MDK

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.