czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 lutego 2019
  • wyświetleń: 948

Czym jest automatyka przemysłowa?

Materiał partnera:

Automatyka przemysłowa to duże korzyści dla przemysłu: zwiększa bezpieczeństwo pracowników, przyspiesza i ułatwia proces produkcji, pozwalając także na jego lepszą kontrolę. Ponadto w niektórych przypadkach redukuje konieczność zatrudniania nowych pracowników, co pozwala na oszczędności w firmie.

silnet


Automatyka przemysłowa jest dziedziną przemysłu pozwalającą na automatyzowanie procesu produkcji, ponieważ umożliwia konstruowanie nowoczesnych i w pełni automatycznych linii produkcyjnych. Systemy automatyki przemysłowej to niezwykle rozbudowane sieci wzajemnych zależności oparte na wspólnym programowaniu. Ich celem jest jak najlepsze wykorzystanie najnowszych technologii w produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych.

Automatyka przemysłowa - maszyny i oprogramowaniePod pojęcie automatyki przemysłowej kryją się zatem zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie, które wspólnie podnoszą jakość i wydajność produkcji, a w konsekwencji zwiększają oszczędności zakładu i jego zysk. Ponadto urządzenia tego typu można znacznie rozbudowywać i unowocześniać za pomocą elementów automatyki dostępnych np. w EBMiA.pl - www.ebmia.pl/automatyka-przelaczniki-joysticki-przyciski-sterownicze-nozne-c-197_1427.html

silnet


Inną funkcją automatyki przemysłowej jest produkcja części zamiennych do maszyn przemysłowych, do których ze względu na pełnioną funkcję zaliczamy różnego rodzaju urządzenia wykonawcze, sterujące, kontrolne oraz pomiarowe. Pod pojęcie automatyki przemysłowej wliczamy także komponenty wykorzystywane podczas programowania procesu produkcji oraz na etapie dostosowywania systemów informatycznych.

Korzyści automatyki przemysłowej w przedsiębiorstwachZaletą wykorzystania automatyzacji w zakładzie produkcyjnym jest przede wszystkim możliwość ograniczenia pracy ludzkich rąk do minimum. Przy zastosowaniu automatyki przemysłowej nie jest konieczna kontrola człowieka, produkcji przebiega w prawidłowy sposób dzięki oprogramowaniu komputerowemu. Pracownik nie musi wiec dźwigać na swoich barkach odpowiedzialności na nieustanne nadzorowanie stanu czujników, mierników i innych urządzeń. Efektem jest mniejsze ryzyko błędu ludzkiego związanego z nieuwagą czy nieobecnością osoby w miejscu pracy.

Ponadto automatyka przemysłowa to większe bezpieczeństwo ludzi w hali produkcyjnej, ponieważ zmniejsza ona konieczność obecności ludzi w miejscach generujących zagrożenie. Warto także podkreślić, że automatyka zastosowana w przemyśle podnosi bezpieczeństwo i wydajność całego procesu produkcji. Dzięki zamontowaniu specjalnych alarmów, włączników bezpieczeństwa czy regulacji temperatury można automatyzować proces kontrolny. Istotne jest także ograniczenie marnowania materiału dzięki precyzyjnemu planowaniu produkcji.

Więcej ciekawych informacji o automatyce przemysłowej znajdą Państwo pod adresem: www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/