czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 stycznia 2007
  • wyświetleń: 2330

Lotnisko w ekspresowym tempie

Reklama

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z projektantem, projekt powstanie do końca lutego, a w połowie marca już rozpocznie się budowa Bielskiego Parku Techniki Lotniczej. Ma być gotowy za rok.

Park to pomysł bielskiego starostwa powiatowego na stworzenie miejsca, gdzie będą budowane niewielkie samoloty, szybowce oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w lotnictwie. Na Podbeskidziu działa bowiem wiele firm z tej branży. Na razie muszą jednak działać w przypadkowych miejscach, często prowizorycznie zaadaptowanych obiektach, znacznie oddalonych od lotniska.

Spółkę budującą park, oprócz bielskiego starostwa, tworzą Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw oraz firmy lotnicze. Powstanie on na pokopalnianych nieużytkach w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic. Będzie tu pas startowy o długości 700 m i szerokości 22 m, ponadto 600-metrowa droga kołowania, wieża kontroli lotów, stacja paliw, place i parkingi. Firmy ulokują się w halach produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad siedmiu tys. m kw. oraz w ośmiu hangarach. Docelowo będzie tu pracować około tysiąca osób.

Więcej czytaj w "Gazecie Wyborczej".

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.