czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 marca 2019
  • wyświetleń: 2825

Czechowiccy uczniowie o działaczu społecznym Alojzym Machalicy

Uczniowie 8 klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach - Julia Polaczek i David Paszek - w ramach kandydowania do Sejmu Dzieci i Młodzieży zbierają i rozpowszechniają informacje na temat działacza politycznego i społecznego z Czechowic Alojzego Machalicy. Publikujemy artykuł przygotowany przez czechowicką młodzież.

Reklama

alojzy machalica
Alojzy Machalica · fot. archiwum Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzica


Czechowicki działacz i poseł II RzeczpospolitejAlojzy Machalica (urodzony 19 kwietnia 1884 w Czechowicach Dziedzicach)- polski działacz samorządowy i społeczny, polityk, nauczyciel, założyciel i dyrektor Szkoły Przyrodniczo Rolniczej w Międzyświeciu, poseł na sejm w latach 1938-1939, laureat Polskiego Srebrnego Krzyża Zasługi.
W czasie studiów na Akademii Rolniczej w Dublanach (ukończonych w 1907r.) był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i redaktorem gazety "Rolnik Śląski".

W 1909 roku został sekretarzem Towarzystwa Rolniczego w Cieszynie, a w 1913 kierownikiem Męskiej Zimowej Szkoły Rolniczej w Końskiej, gdzie prowadził również kółko rolnicze. W międzyczasie wybuchła I wojna światowa, podczas której służył w armii austriackiej jako porucznik. Kierując szkołą Rolniczą w Cieszynie, cały czas apelował o przeniesienie jej na tereny wiejskie, gdyż jego zdaniem powinna ona mieć rozszerzony program naukowy i pokazowe gospodarstwo rolne (gazeta "Rolnik Śląski" 1921 rok).

Finalnie Zarząd Głównego Towarzystwa Rolniczego 22 maja 1922 roku przeniósł szkołę do folwarku w Międzyświeciu, a Machalica został jej pierwszym dyrektorem i nauczycielem przedmiotów rolniczych. W latach międzywojennych zaangażował się w działalność polityczną i społeczną, pełniąc funkcję wiceprezesa Towarzystwa Rolniczego. Był członkiem Dyrekcji Spółek Rolniczych i Wydziału Dróg Powiatowych w Cieszynie. Wreszcie w wyborach parlamentarnych w 1938 roku uzyskał mandat poselski w okręgu wyborczym nr 92 (Bielsko Śląskie).

W sejmie udzielał się politycznie, należąc do Obozu Zjednoczenia Narodowego i ubiegając się m.in. o wzmocnienie obronności państwa czy wdrożenie postanowień konstytucji kwietniowej. Do wybuchu II wojny światowej założona przez Machalicę szkoła w Międzyświeciu rozwijała się, a jej mury opuszczali liczni absolwenci. Niestety w czasie wojny szkoła została zajęta przez wojska okupacyjne, a dyrektor trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, z którego wydostał się, zdobywając odznaczenie Polskiego Srebrnego Krzyża Zasługi. Zmarł w Miedzyświeciu w 1950 roku, jego grób znajduje się na dziedzickim cmentarzu.

Dziedzicki Ród Machaliców, z którego wywodził się Alojzy, był rodem zamożnych, katolickich patriotów. Ich włości zostały przekazane m.in. pod budowę Kościoła pod wezwaniem Wspomożenia Wiernych oraz pobliski cmentarz.

Artykuł przygotowali Julia Polaczek i David Paszek.


Adres strony internetowej poświęconej Alojzemu Machalicy - www.posel-z-czechowic.cba.pl.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.