czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2019
  • 16 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 7808

List czytelnika: co dalej z pomnikiem Braterstwa Broni?

Pomnik Braterstwa Broni, który znajduje się w centrum naszego miasta, od wielu lat wzbudza mnóstwo skrajnych emocji wśród czechowiczan. Część osób oczekuje jego wyburzenia, inni mówią, że stanowi również historię naszego kraju i powinien na swoim miejscu pozostać. W czasie tych gorących dyskusji swoją propozycję przedstawił jeden z naszych czytelników. Nadesłany list publikujemy poniżej.

pomnik Braterstwa Broni 2017
Pomnik Braterstwa Broni · fot. czecho.pl


List czytelnika ws. pomnika Braterstwa Broni:

Przechodząc obok pomnika Braterstwa Broni, u zbiegu ulic Słowackiego i Niepodległości, patrząc na zaniedbany i zdewastowany teren w centrum naszego miasta, naszły mnie pewne refleksje. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie zachowały się realne elementy historii naszego miasta. Wspomina on o trudnych czasach dla naszego miasta i kraju.

Usuniecie tego pomnika to poniekąd usunięcie części historii, jakby niechlubnej i narzuconej, to jednak historii. Warto zastanowić się czy zachowanie tej pamiątki, przy jednoczesnym remoncie okalającego pomnik placu oraz zainstalowanie tablic informacyjnych wraz ze zdjęciami z okresu PRL-u w Czechowicach-Dziedzicach, nie byłoby dobrą lekcją historii oraz przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Cokół powinien pozostać pusty, aby monument nie wychwalał "radzieckich wyzwolicieli", lecz był tylko świadkiem i dowodem tamtych czasów. Na podobnej zasadzie na terenie całej Polski działają pomniki zagłady z czasów drugiej wojny światowej. Zapewne nie pogodziłoby to wszystkich stron konfliktu, lecz doprowadziło do pewnego konsensusu. Wszyscy wiemy, że świat nie jest biało-czarny, więc nie zapominajmy ani wybielajmy ciemniejszych czasów.


Co myślicie o tym pomyśle? Jakie są Wasze propozycje? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach poniżej.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.