czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 maja 2019
  • wyświetleń: 3914

Rolnicy z Czechowic-Dziedzic nagrodzeni w konkursie KRUS

Regionalny etap XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowanego przez KRUS, wygrało gospodarstwo rolne pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim. Na drugim stopniu podium uplasowało się gospodarstwo Anny i Piotra Mikołajczyk z Czechowic-Dziedzic.

Podsumowanie konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rol
Podsumowanie konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" · fot. KRUS


Etap regionalny rozstrzygnięto w zabytkowych, pięknych wnętrzach historycznej części Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - sali marmurowej. Patronat nad tą częścią wojewódzkiego konkursu objął Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Nagrody wręczał gospodarz miejsca, wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz. Oprócz wręczanego uczestnikom cennego sprzętu i narzędzi do gospodarstwa domowego, nagrodą były zdjęcia ze słynnego westybulu katowickiego urzędu.

- Dziękujemy Panu Wojewodzie za umożliwienie nam organizacji finału w tym wnętrzu związanym z naszą historią, kulturą i tradycją. To nobilituje nasz konkurs. Świadczy o szacunku wojewody wobec rolników. Dostrzegli to i głośno artykułowali uczestnicy podczas ubiegłorocznej uroczystości - powiedział witając gości Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie. - Po dzisiejszej uroczystości, na pewno pojawią się postulaty, by stało się to normą. Dlaczego tak zależy nam na konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne? Prewencja jest tańsza od leczenia, od długotrwałej rehabilitacji powypadkowej. Efekty szeroko prowadzonej prewencji, w województwie śląskim są znakomite.

ferma drobiu pani Renaty Wiesner
Ferma drobiu pani Renaty Wiesner · fot. KRUS


Laureatka pierwszej nagrody - Renata Wiesner - gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara. Od 20 lat prowadzi działalność ujętą według nomenklatury urzędniczej w "dziale specjalnym produkcji rolnej" - czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 000 tych zwierząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Do hal wejść nie można, w obawie przez wprowadzeniem chorób. Zautomatyzowane wnętrza, jak i pomieszczenia nafaszerowane maszynami i osprzętem robią duże wrażenie.

Drugie miejsce przyznano Państwu Annie i Piotrowi Mikołajczyk z Czechowic-Dziedzic. Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Pani Barbary Waleczek z miejscowości Mnich, w gminie Chybie, powiat cieszyński.

Pani Renata Wiesner wygrała Regionalny etap XVII O
Pani Renata Wiesner wygrała regionalny etap XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" · fot. KRUS


Do XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, zgłosiło się 14 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz współpracujących Placówek Terenowych w: Rybniku, Raciborzu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu. Oprócz laureatów nie zapomniano nagrodzić pozostałych uczestników konkursu, w którym udział wymaga trochę odwagi od startujących. Podstawą do oceny jest bowiem profesjonalny audyt dokonywany przez specjalistów z PIP, KRUS, ŚODR, Śląskiej Izby Rolniczej.

9 uczestnikom przyznano wyróżnienia. Byli to Edyta Grela z Woli Libertowskiej, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Justyna i Zbigniew Czech z Jeziorowic, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Leszek Adamczyk z Olzy, w gminie Gorzyce, w powiecie wodzisławskim; Dominik Hohenberg z Pniowa, w gminie Toszek, w powiecie gliwickim; Grzegorz Badura z Kieleczek, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim; Dorota i Adam Cieślar z Dzięgielowa, w gminie Goleszów, w powiecie cieszyńskim; Waldemar Kukla z Jasienicy, w gminie Jasienica, w powiecie bielskim; Grzegorz Krywult z Bielska-Białej, Piotr Gruszka z Żabnicy, w gminie Węgierska Górka, w powiecie żywieckim.

Specjalnie wyróżniono Mariolę i Damiana Walusiów z Tychów oraz Pawła Salamona z miejscowości Połomia, w gminie Mszana, powiat wodzisławski.

Cenne nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundowali: OR KRUS w Częstochowie, Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, AGROFUN Ośrodek szkolenia i pozyskiwania środków unijnych w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

BM / czecho.pl
źródło: KRUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.