Wiadomości

  • 3 lipca 2019
  • 8 lipca 2019
  • wyświetleń: 5575

[ZDJĘCIA] W weekend piękne róże ozdobiły Goczałkowice-Zdrój

Zachwycające wystawy kwiatów, warsztaty, konkursy oraz koncerty na najwyższym poziomie - to wszystko czekało w ramach tegorocznego goczałkowickiego Festiwalu Róż, który odbył się w weekend 6-7 lipca.

Koncert Stanisława Soyki na VII Festiwalu Róż w Goczałkowicach-Zdroju - 07.07.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl


Ponad 30 odmian róż podziwiać można było na Starym Dworcu - na parterze królowały czerwone, bo to one były motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Róż. Na I piętrze budynku zachwycały natomiast róże w innych odcieniach, a także 19 odmian anturium. Każde inne, ale każde piękne, o czym świadczyły reakcje gości, którzy w sobotę i niedzielę licznie odwiedzali wystawę.

Róże nie przez przypadek są bohaterkami tej niezwykłej imprezy organizowanej zawsze na początku lipca przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną. To w Goczałkowicach znajdują się jedne z największych w tej części Europy gospodarstw zajmujących się uprawą róż ciętych. Wszystkie kwiaty pokazane podczas Festiwalu Róż pochodziły z goczałkowickich szklarni - przekazały je lokalne gospodarstwa ogrodnicze państwa Dzidów, Muszyńskich oraz Spychałów (anturium). Wspaniale zostały także zaaranżowane altanki w Parku Zdrojowym, to dzięki Ogrodom Pokazowym Kapias.

Festiwal Róż w Goczałkowicach-Zdroju - 6.07.2019 · fot. Grzegorz Kopeć / UG Goczałkowice-Zdrój


Goczałkowicki Festiwal Róż to też szereg interesujących wydarzeń towarzyszących. O roli kwiatów w twórczości Stanisława Wyspiańskiego opowiadała Helena Dobranowicz, a o aromaterapii i róży bułgarskiej - Slaviana Holc. Oglądać można było wystawy zorganizowane przez Stowarzyszenie "Przeciw Nicości" oraz Stowarzyszenie "Take Tam...". W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty florystyczne. Najpierw dzieci, a potem dorośli tworzyli wspaniałe kompozycje kwiatowe. Atelier Florystyczne Alessandro przygotowało natomiast pokaz florystyczny. Po południu przy Starym Dworcu, w pięknej scenerii stawu Maciek odbył się Koncertowy Spacer. Do wieczora można było podziwiać występy wokalne, pianistyczne, akordeonowe. Zwieńczeniem był koncert "Balladowo" w wykonaniu Mquartet. Wieczorem odbyła się też Różana Potańcówka.

Festiwal Róż w Goczałkowicach-Zdroju - 7.07.2019 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


W niedzielę na scenie w Parku Zdrojowym prezentowały się zdolne dzieci oraz młodzież, odbył się recital fortepianowy, rozdano również nagrody w konkursie plastycznym "Różane inspiracje" (wystawę prac konkursowych można było obejrzeć w Gwarku). Sześć zespołów wzięło udział w przeglądzie chórów. Jednym z nich był chór parafialny z Goczałkowic Semper Communio, który miał także zaszczyt zaśpiewać ze Stanisławem Soyką. Jego koncert, niezwykle poetycki, także z elementami humorystycznymi, zgromadził tłumy w Parku Zdrojowym. Artysta na zakończenie obiecał, że jeszcze wróci do Goczałkowic.

Każdego dnia po zmroku przy Starym Dworcu podziwiać można było imponujące aranżacje świetlne. Na trasie Gwarek-Stary Dworzec bezpłatnie kursował różany melex, dla dzieci przygotowano dmuchańce. Wszyscy mogli spróbować też pączków, oczywiście z różą!

- Róże zawsze będą zachwycać. Cieszę się, że podczas Festiwalu Róż mogliśmy zaprezentować to, co powstało w Goczałkowicach, dzięki naszym mieszkańcom. Taka jest idea tej imprezy, która jest współtworzona przez lokalne gospodarstwa ogrodnicze. Efekt był wspaniały - mówi wójt Gabriela Placha.

BM, NB / czecho.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.