czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 16 lipca 2019
  • wyświetleń: 1090

Jak urządzić pokój ucznia?

Materiał partnera:

Kiedy nasza pociecha rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, trzeba odpowiednio urządzić jej pokój. Pokój powinien być estetyczny, wyglądać ładnie, by dziecko chętnie w nim przebywało. Jednocześnie pokój ucznia powinien być funkcjonalny. Niekiedy wystarczy dokupić tylko biurko i wygodny fotel, czasami trzeba przearanżować cały pokój, zmienić jego wystrój, wymienić meble.

Jak urządzić pokój ucznia?


Kącik do nauki najlepiej zlokalizować przy oknie, gdyż tam jest najwięcej światła naturalnego. Jeżeli biurko chcemy ustawić bokiem, należy pamiętać, że biurko ucznia praworęcznego powinno być odwrócone lewym bokiem do okna, natomiast leworęcznego prawym, by ręka nie zasłaniała światła podczas pisania.

Biurko i krzesłoBiurko to najważniejszy element wyposażenia kącika do nauki. Jeżeli do tej pory dziecku wystarczał zwykły stolik, kiedy rozpocznie naukę w szkole, będzie potrzebowało solidnego biurka. Najlepiej wybrać biurko dostosowane do wzrostu dziecka, niestety większość biurek ma "dorosłą" wysokość.

Wszyscy wiemy, że nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy biurku to jedna z przyczyn wad postawy. Dlatego jeśli zdecydujemy się na wysokie biurko, koniecznie postarajmy się o krzesło z regulowaną wysokością siedziska i oparcia. Niezbędny będzie też podnóżek. Przeciwnym razie dziecko będzie musiało dostosować się do wysokości mebli, a to z pewnością nie wyjdzie mu na zdrowie.

OświetlenieMiejsce do pracy trzeba też dobrze oświetlić. Najlepiej wybrać lampkę z ruchomym ramieniem, które uczeń będzie mógł dowolnie regulować. Zainwestujmy też w mocną żarówkę energooszczędną.

Organizacja miejsca pracyIstotną kwestią jest organizacja miejsca do pracy, aby uczeń wszystkie potrzebne rzeczy miał w zasięgu ręki i aby nie zagracały one biurka. Trzeba pomyśleć o wygodnym miejscu na podręczniki szkolne, zeszyty, pomoce naukowe. Półki powinny być umieszczone na takiej wysokości, by uczeń miał swobodny dostęp do rzeczy tam przechowywanych. Niezastąpione będą też tradycyjne szuflady, świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pojemniki na przybory szkolne i inne drobiazgi. Ściana nad biurkiem to idealne miejsce na tablicę na notatki i na plan lekcji.

Uczniowi należy też zapewnić wygodne miejsce do odpoczynku. Jeżeli pokój dziecięcy ma niewielki metraż lub gdy nasz świeżo upieczony uczeń dzieli go z rodzeństwem, wtedy najlepiej podzielić przestrzeń pokoju na dwie strefy.