Wiadomości

  • 18 lipca 2019
  • wyświetleń: 1563

Kompedium wiedzy na temat pracy dorywczej

Materiał partnera:

Praca dorywcza zazwyczaj kojarzona jest z okresem letnim i możliwością dorobienia sobie przez uczniów czy studentów. Jednak tego typu praca to także dla wielu osób możliwość podratowania domowego budżetu.

Kompedium wiedzy na temat pracy dorywczej


Praca dorywcza daje też możliwość uzbierania pieniędzy na wymarzony wakacyjny wyjazd, a także inne przyjemności, na które nie można sobie pozwolić, gdyż normalnie budżet domowy jest dopięty na ostatni guzik. Jaka praca dorywcza jest najpopularniejsza? Gdzie można dodatkowo zarobić pieniądze? Co warto wiedzieć o szukaniu dodatkowego zarobku?

Praca dorywcza, czyli jaka?Praca dorywcza może dotyczyć praktycznie każdego zajęcia w każdej z branż. Warto tutaj zaznaczyć, że kodeks pracy nie definiuje dokładnie pojęcia praca dorywcza. To pojęcie obecne jest w języku potocznym. Zazwyczaj pod tym pojęciem rozumie się pracę sezonową lub inną, która nie jest wykonywana ciągle i nie ma powtarzalnego charakteru. Pracą dorywczą może być między innymi udzielanie korepetycji, drobne prace ogrodnicze, sprzątanie, praca w gastronomii, a także rozwożenie zamówień z lokali gastronomicznych. Czasami również można wykonywać prace dorywcze związane np. z tłumaczeniami tekstów, pracami porządkowymi na budowie czy okazjonalną opieką nad dzieckiem lub osobą starszą.

W jaki sposób najlepiej szukać pracy dorywczej?Najlepszym sposobem na znalezienie pracy dorywczej jest regularne przeglądanie ogłoszeń o pracę w wybranym mieście. Jeżeli korzysta się z internetu np. strony aplikuj.pl można od razu wybrać w filtrach miejscowość, z jakiej mają pokazywać się ogłoszenia o pracę, a także rodzaj pracy. Dodatkowo przy zapisaniu się na mailing można otrzymywać powiadomienia o nowych ogłoszeniach na swoją skrzynkę pocztową. Jeżeli któreś z ogłoszeń spełnia oczekiwania osoby poszukującej pracy, może ona zgłosić swoją kandydaturę bezpośrednio przez portal, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas, na szukanie telefonów czy maili do pracodawcy, a także w porównaniu z czasem potrzebnym do osobistego złożenia dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji.

Na co zwracać uwagę przy szukaniu pracy dorywczej i nie tylko?W czasie szukania pracy dorywczej, ale i nie tylko, szczególną uwagę należy przyłożyć do czytania treści ogłoszeń o pracę. Często już na tym etapie można wychwycić, że coś jest nie tak i potencjalny pracodawca chce oszukać osoby, które się do niego zgłoszą. Jeżeli jakiś zapis będzie budził wątpliwości, zawsze można zwrócić się z prośbą o jego wyjaśnienie. Zawsze też należy pamiętać o spisaniu odpowiedniej umowy, która będzie zabezpieczeniem przed nieuczciwym pracodawcą. Trzeba tutaj pamiętać też o odpowiedniej formie umowy.

Czasami zdarza się tak, że praca dorywcza zaczyna generować coraz większe dochody i wiele osób zaczyna się zastanawiać nad tym, czy nie rozpocząć działalności gospodarczej związanej z branżą, w której pracują dorywczo. Ale czy takie rozwiązanie się opłaca? O tym można przeczytać w artykule Własna działalność czy etat? - analizujemy rynek pracy w Bytomiu.