czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2019
  • wyświetleń: 2322

Ostrzegają przed aplikacją postarzającą zdjęcia

Media społecznościowe zalewa fala zdjęć, przedstawiających postarzałych użytkowników popularnej aplikacji FaceApp. Działanie aplikacji polega na wizualizowaniu na podstawie zdjęć jak osoba, która dane zdjęcie przedstawia, będzie wyglądała w przyszłości. Eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników.

Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji - to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć. Ochrona prywatności użytkowników będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach.

Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK (to zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji, w tym ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem.

Ponadto eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali - pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.) - dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży.

- Ministerstwo nie chce utrudniać życia użytkownikom aplikacji, ale przede wszystkim ich edukować i uświadamiać, że na pozór błaha sprawa może mieć poważne skutki. Właścicielem bijącej rekordy popularności aplikacji jest rosyjski deweloper Wireless Lab, informacja na temat spółki pojawia się w regulaminie korzystania z FaceApp. Okazuje się, że firma, do której należy aplikacja, ma siedzibę w Petersburgu - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort wskazuje na kilka cennych rad, dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:
  • upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią Waszą prywatność,
  • instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień - zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji,
  • pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,
  • każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności - instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie,
  • usuńcie aplikacje, z których nie korzystacie.

BM / czecho.pl
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.