Wiadomości

  • 28 lipca 2019
  • 29 lipca 2019
  • wyświetleń: 5731

Zmarł druh Jacek Gruszka, strażak OSP Kaniów i społecznik

24 lipca po długiej chorobie w wieku 66 lat zmarł druh Jacek Gruszka, od ponad 50 lat związany z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kaniowie.

Zmarł druh Jacek Gruszka, strażak OSP Kaniów i spo
Jacek Gruszka odbiera odznakę za 50 lat służby w straży pożarnej · fot. Marcin Kowolik


Po odbyciu trzyletniej służby w Zawodowej i Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach, swoje zawodowe życie związał z czechowicką rafinerią i działem łączności telefonicznej. Pracując społecznie w jednostce OSP Kaniów uczestniczył m.in. w walce z pożarami na terenie Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożarami lasów w Olkuszu, Imielinie i Kuźni Raciborskiej. Wielokrotnie z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem niósł pomoc społeczeństwu w licznych akcjach powodziowych na terenie sołectwa Kaniów i gminy Bestwina.

W latach 70. był mocno związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, jako inspektor drużyn p-poż. w Komendzie Hufca ZHP w Czechowicach-Dziedzicach. W roku 2002 założył i zorganizował sekcję ratownictwa wodnego w OSP Kaniów. Corocznie organizował kursy i szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego, nie tylko dla strażaków z Kaniowa, ale także dla jednostek OSP z terenu gminy, powiatu oraz strażaków Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Drużyna pod jego kierownictwem i opieką, od czterech lat zdobywa pierwsze miejsca na Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Licheniu Starym k. Konina.

Jacek Gruszka to w pamięci kaniowian Wielki Społecznik, uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, Zasłużony Dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego.

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona 30 lipca o godzinie 15:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.