Wiadomości

  • 27 lutego 2007
  • wyświetleń: 1395

Od marca drożeją bilety kolejowe

Niemiła niespodzianka dla wszystkich, którzy podróżują koleją. Od 1 marca Polskie Koleje Państwowe ustałiły nowy cennik połączeń. Niestety, ceny przejazdów wzrosną, za pocieszenie można uznać fakt, że nie wszystkie.

Zmiany zostaną wprowadzone w taryfie PKP Przewozy Regionalne. Ceny biletów jednorazowych i okresowych bedą wyższe - jak informują kolejarze - o 5 %. Tymczasem za zwykłe połączenie z Czechowic-Dziedzic do Katowic zapłacimy 9 zł w klasie 2 i w pierwszej około 13,50 zł. Wcześniej kosztowało nas to odpowiednio: 8,50 zł i 12,75 zł.

Według zapewnień PKP zmiany nie dotkną cen biletów jednorazowych w pociągach osobowych na trasach do 20 kilometrów i w pociągach pośpiesznych na trasach od 21 do 100 kilometrów. Stąd możemy być spokojni chociażby o podróż pociągiem z Czechowic-Dziedzic do Goczałkowic czy Pszczyny.

Polskie Koleje Państwowe tłumaczą, że wzrost cen jest związany z coraz większymi kosztami zewnetrznymi, m.in. w postaci opłat za energie elektryczną i paliwo. Ostatnio ceny za bilety jednorazowe zostały podniesione prawie trzy lata temu, w maju 2004 r., a bilety okresowe w lutym ubiegłego roku.

Warto zaznaczyć, że w 2006 roku umowę ze Śląskim Zakładem Przewozów Regionalnych podpisał Urząd Marszałkowski. Na jej mocy samorząd dopłaca co roku 70 mln zł do połączeń regionalnych, które według analityków nie są rentowne.

smm / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.