czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 września 2019
  • 22 września 2019
  • wyświetleń: 4024

Bezpłatne przejazdy autobusami w Europejski Dzień Bez Samochodu

Za nami:

Jak co roku, 22 września, w Czechowicach-Dziedzicach obchodzony będzie Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia - wzorem lat ubiegłych - autobusami czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zmotoryzowani mieszkańcy będą mogli podróżować bez biletu.

Przekazanie nowych autobusów - 15.09.2017
Bezpłatne przejazdy w Europejski Dzień Bez Samochodu · fot. czecho.pl


Niedzielny Dzień Bez Samochodu będzie kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek 16 września.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego idea została zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską, w Czechowicach-Dziedzicach będziemy obchodzili nie po raz pierwszy. Kampania skupia się głównie na trzech zadaniach: zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa, zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia, pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom. Warto przypomnieć, że w 2017 roku Gmina Czechowice-Dziedzice została wyróżniona przez patronujące ETZT Ministerstwo Infrastruktury, właśnie za działania związane z jego obchodami.

W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu również zapowiadają się w Czechowicach-Dziedzicach bardzo intersująco. Od poniedziałku 16, do środy 18 września, w ramach ETZT kontynuowane będą pierwsze w kraju jazdy testowe 18-metrowego, elektrycznego, zeroemisyjnego autobusu marki Solaris Urbino 18 electric. Warto podkreślić, że ekologiczny pojazd testowany jest na trasie obsługiwanej dotąd przez autobusy z silnikiem diesla.

W czwartek 19 września ruszy akcja pn. "Jazda z książką", realizowana wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W należących do czechowickiego przewoźnika autobusach zostaną zamontowane kosze na książki - na zasadach tzw. bookcrossingu - pasażerowie będą mieli możliwość czytania książek w czasie jazdy oraz zabierania książek i ich wymiany na przynoszone z domu egzemplarze. Akcja "Jazda z książką" będzie trwała do końca ETZT, czyli do niedzieli 22 września.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w niedzielę 22 września, pasażerowie czechowickiego PKM będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów. Dotyczy to oczywiście kierowców, którzy zrezygnują z tego dnia z jazdy własnym samochodem, a więc współwłaścicieli i właścicieli samochodów, legitymujących się dowodem rejestracyjnym pojazdu i dokumentem ze zdjęciem, pozwalającym potwierdzić tożsamość oraz ich pasażerów. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do skorzystania z inicjatywy i zostawienia samochodu w garażu.

Swoje samochody w garażach z pewnością pozostawią tego dnia cykliści, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia w Rajdzie Rowerowym organizowanym z okazji Dnia Bez Samochodu, który - w niedzielę 22 września - przejedzie przez Gminę Czechowice-Dziedzice trzema trasami.

aka, ab / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.