czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 września 2019
  • wyświetleń: 1408

Wiza turystyczna do USA - jak ją uzyskać?

Materiał partnera:

Choć od dłuższego czasu słyszymy zapewnienia, że wizy do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione, ruch wizowy wciąż nas obowiązuje. Jak zatem ubiegać się o wizę do USA?

Wiza turystyczna do USA - jak ją uzyskać?
fot. Pixabay.com


Jednym z najpopularniejszych rodzajów wiz, o jaki starają się Polacy, są wizy z kategorii B - a dokładnie mówiąc wiza służbowa B-1 i wiza turystyczna B-2. Proces ubiegania się o każdą z nich wygląda tak samo. W obu przypadkach konieczne jest złożenie elektronicznego wniosku o wizę oraz przybycie na osobistą rozmowę z konsulem Stanów Zjednoczonych (w Krakowie lub Warszawie).

Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy do USAAby móc złożyć wniosek o wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych, należy przygotować:

  • Paszport, który jest aktualny, tzn. z datą ważności dłuższą o 6 miesięcy ponad planowany powrót z USA. W trakcie wypełniania wniosku wizowego (formularz DS-160) niezbędne jest podanie numeru paszportu, miejsca i daty jego wydania oraz jego daty ważności. Dokument potrzebny jest także w trakcie wizyty w ambasadzie/konsulacie.
  • Zdjęcie, jak najbardziej aktualne, o wymiarach 5 na 5 centymetrów. Zdjęcie należy posiadać zarówno w formie elektronicznej w celu wgrania go w trakcie wypełniania wniosku, jak i w formie drukowanej, którą należy zabrać ze sobą na rozmowę z konsulem.


Wypełnienie wniosku wizowegoW celu uzyskania wizy turystycznej do USA, należy złożyć przez Internet wniosek, który uzupełnia się na formularzu DS-160. We wniosku znajduje się wiele szczegółowych pytań. Pytania dotyczą nie tylko podstawowych danych osobowych, ale także rodziny, rodzaju wykształcenia, odbytych dotychczas podróży, czy też celu planowanej wizyty w USA. Te same pytania mogą zostać zadane także przez konsula w trakcie rozmowy z nim, dlatego zawsze należy odpowiadać na nie zgodnie z prawdą. Pytania mają na celu zweryfikowanie, czy osobę starającą się o wizę łączą silne więzi z Polską oraz czy jej pobyt w USA nie będzie stanowić zagrożenia.

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowegoWarunkiem rozpatrzenia wniosku wizowego jest wniesienie opłaty w wysokości 160 dolarów. Płatności dokonuje się w walucie polskiej, zgodnie z aktualnym kursem walut. Przy obecnym kursie opłata ta wynosi aż 672 zł. Niestety, ale w przypadku, gdy wiza nie zostanie przyznana, pieniądze przepadają.

Rozmowa z konsulem USAJednym z najbardziej dokuczliwych obowiązków podczas ubiegania się o wizę do USA jest konieczność spotkania się z konsulem. Utrudnieniem jest fakt, że takie spotkania odbywają się tylko w dwóch miejscach w Polsce: w Ambasadzie USA w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Sama rozmowa trwa zazwyczaj 2-3 minuty, prowadzona jest w języku polskim. Na jej końcu otrzymujemy decyzję o przyznaniu wizy (a dokładniej mówiąc - promesy wizowej) bądź odmowie.

Odbiór paszportu z wiząW sytuacji, gdy wiza została przyznana, konsul zatrzymuje paszport w placówce. Aby odebrać dokument wraz z wklejoną w nim wizą do Stanów Zjednoczonych, należy udać się do jednego z punktów odbioru dokumentów firmy kurierskiej TNT. Można się także zdecydować na dostawę paszportu pod wskazany adres, jest to jednak dodatkowy koszt w wysokości 24 zł. Czas oczekiwania na wydanie paszportu z wizą wynosi ok. 5 dni roboczych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Wizaonline.org.