czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 września 2019
  • wyświetleń: 1737

Przekroczenie terminu płatności raty OC/AC - co Ci grozi?

Materiał partnera:

W natłoku bieżących spraw zdarzyło Ci się przekroczyć termin płatności raty OC/AC? Zastanawiasz się, co dalej z polisą - czy jest ona nadal ważna? Sprawdź, jakie są konsekwencje płatności raty za ubezpieczenia komunikacyjne po wyznaczonym terminie.

Przekroczenie terminu płatności raty OC/AC


Statystyki pokazują, że nawet co piątemu Polakowi zdarza się zapomnieć o terminowej płatności. Dotyczy to nie tylko spłaty zobowiązań bankowych, ale również ubezpieczenia OC opłacanego w ratach - czy to miesięcznych, kwartalnych czy półrocznych.

Co grozi za nieterminową płatność OC?Ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną ustawowo. Przepisy jasno określają nie tylko zakres ochrony czy sumy gwarancyjne, ale również kwestie związane z nieterminową płatnością.

Zgodnie z przepisami, towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi finansową odpowiedzialność wówczas, gdy ubezpieczający spóźnił się z płatnością. Ubezpieczyciel jest zatem zobowiązany do wypłaty należnego odszkodowania osobie pokrzywdzonej.

Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku nieterminowej płatności za OC, nie dochodzi do automatycznego przedłużenia polisy - w momencie, gdy kierowca nie wypowie umowy. W praktyce oznacza to przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej, gdyby ubezpieczający zapomniał podpisać kolejną umowę lub nie zdecydował się na wykupienie polisy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W takim przypadku za brak OC grożą poważne kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co grozi za nieterminową płatność AC?AC jest nieobowiązkową polisą komunikacyjną, która rozliczana jest na nieco innych zasadach w porównaniu do OC. Tutaj kwestii podlegania pod ubezpieczenie nie regulują przepisy, lecz wewnętrzne ustalenia konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o konsekwencje nieterminowej wpłaty.

Aby poznać skutki takiej sytuacji, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU). Zwykle konsekwencją jest ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Nie dochodzi jednak do tego od razu - najczęściej polisa wygasa w momencie, kiedy ubezpieczający nie ureguluje należności w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty.

Wykup atrakcyjne ubezpieczenie i płać w terminiePowodów, dla których kierowcy nie dotrzymują ustalonych terminów, jest wiele. Jeśli obawiasz się, że domowy budżet nie wytrzyma wysokich składek, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Skorzystaj z kalkulatora dostępnego na http://porownywarka-ubezpieczen.pl, aby oszacować wysokość składki OC/AC. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50%.