czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 września 2019
  • 30 listopada 2019
  • wyświetleń: 4214

Listopadowa wycieczka z Czechowic-Dziedzic na wystawy do Krakowa

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

30 listopada zorganizowana zostanie ostatnia w tym roku wycieczka z Miejskiego Domu Kultury. Tym razem instytucja zaprasza nas do Krakowa, gdzie obejrzymy dwie wystawy i odwiedzimy jarmark bożonarodzeniowy. Wyjazd zaplanowano o godzinie 8.00, a powrót około 20.00. Zapisy od 1 października w sekretariacie MDK.

PORCELANA MIŚNIEŃSKA W ZBIORACH ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELUW zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się ponad czterysta naczyń i figurek wykonanych w słynnej manufakturze porcelany w Miśni. Jest to najbardziej znacząca w Polsce kolekcja obiektów pochodzących z tej wytwórni, a ekspozycja stwarza rzadką okazję do ich studyjnego poznania. Układ przedmiotów został podporządkowany tematyce bądź technice zdobień, co umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi kierunkami produkcji saskiej manufaktury założonej w roku 1710 przez Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii. Prezentacja rozpoczyna się od kamionki böttgerowskiej oraz przedmiotów z pierwszej porcelany, zdobionych dekoracją malarską jeszcze poza wytwórnią, najczęściej w augsburskich warsztatach złotniczych. Wyjątkowym kunsztem wyróżniają się obiekty z lat 20. i 30. XVIIIw: malowane w pracowni Johanna G. Höroldta, zdobione są zarówno scenami chinoiseries, jak i dekoracją o tematyce europejskiej. Kilka eksponowanych zabytków pochodzi z drezdeńskiego pałacu Augusta II, zwanego Pałacem Japońskim. Naczynia malowane według wzorów dalekowschodnich w stylu Kakiemona charakteryzują się świetlistymi barwami emalii i elegancką kompozycją motywów dekoracyjnych.Do najcenniejszych naczyń prezentowanych na wystawie należą najsłynniejsze barokowe zastawy zdobione herbami wykonane dla Aleksandra J.Sułkowskiego oraz Henryka Brühla, pierwszych ministrów króla Augusta III. Heraldyczną dekorację nosi też wyjątkowe polonikum - naczynia z serwisu podarowanego przez tego monarchę francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej, a także malowany w kwiaty serwis biskupa warmińskiego Adama Stanisława Götzendorf-Grabowskiego. O wybitnych umiejętnościach miśnieńskich artystów świadczą przedmioty zdobione plastycznymi nakładkami, naczynia w kształcie zwierząt oraz dekoracyjne figurki dawniej używane do dekoracji stołów. Datowane na rok 1744 wielopostaciowe Ukrzyżowanie Chrystusa autorstwa wybitnego rzeźbiarza Johanna Joachima Kaendlera jest jednym z najcenniejszym obiektów w zbiorach wawelskich.

POMPEJE. ŻYCIE I ŚMIERĆ W CIENIU WEZUWIUSZAPrawie 2000 lat temu rozegrała się jedna z najbardziej znanych katastrof w historii ludzkości. Wybuch Wezuwiusza w 79 r. naszej ery położył kres Pompejom - jednemu z miast Cesarstwa Rzymskiego. Trujące wyziewy wulkaniczne i deszcz rozżarzonego popiołu zabiły wszelkie przejawy życia. Zginęli wszyscy, którzy nie zdążyli uciec. W krótkim czasie gwarne ulice, place, domy, świątynie i łaźnie skryły się pod grubą, kilkumetrową warstwą popiołu wyrzuconego z wnętrza krateru. W Pompejach zapadła cisza, a czas stanął w miejscu...

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, ślady kataklizmu przez 1500 lat pozostawały w ukryciu, a wiedzę o nim zawdzięczamy tylko i wyłącznie przypadkowi. Pierwszy raz na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompei natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w XVI w. Oficjalne wykopaliska rozpoczęto o wiele później, w 1748r., na polecenie Karola VIII, króla Neapolu. Dlatego wszystkie obiekty znalezione w Pompejach (i sąsiednim Herkulanum) w latach 1748-1900 trafiły do Muzeum Królewskiego w Neapolu, dzisiejszego Muzeum Archeologicznego.

Żmudne i pracochłonne wykopaliska w miejscu, w którym rozegrała się starożytna tragedia, trwają od ponad 270 lat. Dzięki mrówczej pracy wielu pokoleń archeologów zatrzymane w czasie "zapomniane miasto" z wolna odsłania swoje tajemnice. Paradoksalnie, śmiercionośny popiół stworzył warstwę ochronną. Wystarczy pod nią zajrzeć, aby znów znaleźć się w antycznych Pompejach.

Życie starożytnego miasta będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Archeologicznym Krakowie. U stóp Wawelu zostaną odtworzone obrazy odkrytego przez archeologów kwitnącego miasta zatrzymane w "kadrze" na chwilę przed katastrofą. Bezcenne freski i rzeźby, pamiątki będące świadectwem pulsującego życia: kultury i nauki, świata gladiatorów, ale przede wszystkim to, co codzienne: otoczenie, zwyczaje i przedmioty starożytnych mieszkańców miasta. Poznamy ich również od całkiem prywatnej strony, goszcząc w przydomowych ogrodach, ale też wnętrzach domów publicznych. Poprzez obrazy ruin, nadal zachwycających swym pięknem, ekspozycja ukaże także ogrom tragedii i zagłady miasta.

W naszej części Europy okresową wystawę ukazującą eksponaty z wykopalisk przeprowadzonych w Pompejach po raz pierwszy zorganizowano na Węgrzech w Muzeum Ferenca Móra w Segedynie. Ekspozycja cieszyła się ogromną popularnością. Dzięki współpracy specjalistów z muzeów w Krakowie i Segedynie trafiła ona do Krakowa.

Przez najbliższe pół roku odwiedzający Muzeum Archeologiczne w Krakowie będą mieli możliwość podziwiania tej niezwykłej wystawy, a zwłaszcza 114 oryginalnych eksponatów z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Będą wśród nich freski, marmurowe i brązowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu, żelaza i szkła. Klimat wystawy stworzy oryginalna scenografia.

Transport bezcennych obiektów musi odbywać się z zachowaniem ściśle wytyczonych zasad bezpieczeństwa. Pod koniec września kolekcja przebędzie 1800 km z Neapolu do Krakowa w odpowiednio przygotowanych, wyposażonych w klimatyzację transporterach, zapakowana w specjalne skrzynie i pudła. Na miejscu zbiory zostaną umieszczone w bezpiecznych gablotach, co odbędzie się pod kontrolą włoskich konserwatorów.

Po zwiedzeniu wystaw czas wolny na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który zostanie otwarty na rynku głównym.

Wycieczka, Kraków

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj