Wiadomości

  • 6 października 2019
  • 7 października 2019
  • wyświetleń: 13651

Przy ulicy Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach stanął biały rower

W pobliżu skrzyżowania ulicy Traugutta z ulicą Kasprowicza stanął biały rower tzw. Ghost Bike. Autorem instalacji jest Jerzy Bożek - Radny Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, prywatnie pasjonat rowerów.

biały rower w Czechowicach-Dziedzicach
Biały rower w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Jerzy Bożek


- Ghost bike - duch roweru w postaci białego roweru to instalacja upamiętniająca zabitego rowerzystę, a ponieważ 5 października 2019 r. minęła pierwsza rocznica tragicznego wypadku, w którym pod kołami samochodu zginął młody, 29-letni rowerzysta, postanowiłem w pobliżu ul. Traugutta z ul. Kasprowicza, gdzie doszło do tego zdarzenia, uhonorować pamięć zabitego i przestrzec innych - mówi Jerzy Bożek

Biały rower to również ciche wsparcie prawa do bezpiecznego poruszania się przez rowerzystów. Idea pomysłu powstała w San Francisco w 2002 roku. Jego autorem jest artysta Jo Slota, który wyszukał porzucony stary rower, pomalował go na biało i sfotografował, a zdjęcie umieścił na swojej witrynie internetowej ghostbike.net. Obecnie w ponad 600 miastach na całym świecie można znaleźć ghost bika. Pierwszy taki rower w naszym kraju pojawił się w Łodzi w 2009 roku.

Zdjęcia do opisu biały rower w Czechowicach-Dziedzicach
Biały rower w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Jerzy Bożek


- Biały rower działa na wyobraźnię wszystkich użytkowników, przypomina, przestrzega i mówi pamiętaj, bądź uważny, pomyśl zanim wykonasz manewr. Jest to jeden ze sposobów, aby uniknąć takich tragedii - dodaje Jerzy Bożek.

ups / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.