Wiadomości

 • 9 października 2019
 • 10 października 2019
 • wyświetleń: 8827

[ZDJĘCIA] W Ligocie otwarto ośrodek szkolenia tenisa stołowego

We wtorek 8 października, w Szkole Podstawowej nr 3 w Ligocie, odbyło się oficjalne otwarcie Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Czechowicach-Dziedzicach.

W Ligocie otwarto ośrodek szkolenia tenisa stołowego - 08.10.2019 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Ośrodek został utworzony w ramach Miejskiego Klubu Sportowego. To jeden z zaledwie ośmiu takich ośrodków w skali całego kraju, szkolących młodych tenisistów stołowych, a powstałych pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Znalezienie się w tak wąskim, elitarnym gronie, to wielkie wyróżnienie dla całej gminy, Miejskiego Klubu Sportowego oraz szkoły w Ligocie, w której prężnie działa i rozwija się sekcja tenisa stołowego MKS.

Jednym z kluczowych warunków przystąpienia do konkursu, w ramach którego PZTS wyłonił osiem gmin, gdzie zostaną utworzone Ośrodki Szkolenia, było udokumentowane, wieloletnie i stabilne wsparcie samorządu terytorialnego, współpraca z placówką oświatową, wysokie kwalifikacje trenerskie oraz sukcesy na arenie krajowej. Wszystkie te warunki spełnia sekcja tenisa stołowego MKS Czechowice-Dziedzice, działająca przy Szkole Podstawowej nr 3 w Ligocie.

Zgromadzonych na uroczystości otwarcia ośrodka gości przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Łękawa, który krótko przybliżył ideę powołania Ośrodków Szkolenia PZTS. Następnie głos zabrał Burmistrz Marian Błachut, który z jednej strony serdecznie gratulował trenerom oraz młodym tenisistom, a z drugiej - życząc kolejnych sukcesów - deklarował dalsze wsparcie gminy dla wspaniale rozwijającego się w naszej gminie tenisa stołowego.

W imieniu PZTS przemawiał Jerzy Grycan - trener klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym, autor Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego i zarazem koordynator Ośrodków Szkolenia Tenisa Stołowego w Polsce, który przez ponad 20 lat pracował jako trener kadr narodowych Polski i Australii, trenując najlepszych polskich tenisistów - Andrzeja Grubbę i Lucjana Błaszczyka. Przedstawiciel PZTS chwalił współpracę pomiędzy klubem, szkołą oraz władzami gminy. Trener Grycan kilkukrotnie podkreślił, że Czechowice-Dziedzice, a zwłaszcza osiągający coraz większe sukcesy młodzi sportowcy oraz ich trenerzy, zapracowali sobie na ten ośrodek.

W imieniu samego klubu wystąpili wiceprezes MKS Paweł Mazur oraz trener koordynator Tomasz Szary. Obaj zgodnie podkreślali zaangażowanie rodziców, zawodników, dyrekcji szkoły, trenerów oraz władz gminy w sukces, jakim niewątpliwie jest powołanie Ośrodka Szkolenia PZTS właśnie w ramach czechowickiego MKS. Uroczystość zakończyła się niezwykłym pokazem umiejętności w wykonaniu utalentowanych i zarazem świetnie wyszkolonych zawodników klubu.

***

Program Rozwoju Ośrodków Tenisa Stołowego w Polsce

W wyniku konkursu na dofinansowanie szkolenia młodzieży w ośrodkach tenisa stołowego, posiadających wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, tylko osiem klubów otrzymało status ośrodków PZTS w Polsce. Są to kluby z wieloletnią tradycją, posiadające również zespoły seniorskie w najwyższych klasach rozgrywkowych, takich jak: Superliga Mężczyzn, Ekstraklasa i I Liga kobiet. Działają one w takich miastach jak: Kraków, Toruń, Grodzisk Mazowiecki, Luboń, Jarosław, Białystok i Ostróda. Tym bardziej cieszy fakt, że w tym gronie znalazł się również MKS Czechowice-Dziedzice. Od 1 września 2019 w czechowickim ośrodku mieszkają i trenują zawodnicy z województwa śląskiego i małopolskiego.

Warunki które musiał spełnić każdy ośrodek:
 • posiadanie stabilnego wsparcia finansowego ze strony jednostek samorządu terytorialnego
 • współpraca ze szkołami w zakresie niezbędnym do zapewnienia edukacji szkolnej zawodnikom
 • posiadanie zaplecza sportowego oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia szkolenia
 • dysponowanie wysoko wykwalifikowaną kadrą trenerską oraz osiągnięcia w szkoleniu dzieci i młodzieży


Dlaczego wybrano właśnie Czechowice-Dziedzice?

- Od kilku lat jesteśmy dynamicznie rozwijającym się miejscem na tenisowej mapie kraju. Szkoleni przez nas od podstaw zawodnicy zdominowali województwo śląskie w kategoriach młodzieżowych. Nasi wychowankowie co roku zdobywają medale Mistrzostw Polski. Szkolenie jest prowadzone przez doświadczony i ambitny zespół trenerski, który ciągle podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach - mówi trener koordynator czechowickich tenisistów stołowych Tomasz Szary - Posiadamy bardzo dobre warunki treningowe dla zawodników - odpowiedni sprzęt, hala sportowa, możliwość łączenia treningu sportowego z nauką szkolną.

Jakie możliwości daje utworzenie ośrodka?
 • szkolenie dzieci i młodzieży na najwyższym poziomie i przygotowanie do rywalizacji w zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej
 • możliwość przyjmowania zawodników z innych regionów kraju
 • wzmocnienie istniejących już grup treningowych
 • możliwość uczestniczenia trenerów wraz z zawodnikami w zgrupowaniach na terenie całego kraju.
 • uzyskanie dofinansowania klubu na sprzęt, opłacenie specjalistycznych badań lekarskich dla zawodników, możliwość zatrudnienia dodatkowych trenerów w klubie lub dofinansowania ich pracy.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.