Wiadomości

  • 10 października 2019
  • 22 października 2019
  • wyświetleń: 12750

Nauczyciele będą kontynuować akcję protestacyjną

Zarząd Główny ZNP postanowił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty - poinformował dziś (22 października) prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Loading...


W ankiecie, którą Związek przeprowadził we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się "za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce". Umownie nazwano tę formę akcji protestacyjnej protestem włoskim. Jest to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Protest w obronie podstawowych praw pracowniczych.

Nauczycielskie wynagrodzenia są bardzo niskie, a w 2020 roku będą niższe od płacy minimalnej w sytuacji, kiedy nauczyciele wykonują bardzo dużo zadań za darmo, bo nie należą one do ich obowiązków.

- Chodzi nam o pokazanie, jak wiele rzeczy nauczyciele zwyczajowo wykonują, choć nie należą one do ich obowiązków. Chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli - mówił szef ZNP. - Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, które zadania zlecane przez dyrektora nie należą do naszych obowiązków (jak np. dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły, spisywanie wyposażenia sali lekcyjnej), albo za które możemy domagać się wynagrodzenia (np. za godziny nadliczbowe przepracowane w czasie kilkudniowej wycieczki szkolnej) - mówił szef ZNP.

Udział w tzw. proteście włoskim jest indywidualną decyzją nauczyciela nauczycielki. Przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie.

- W ramach tego protestu chcemy walczyć o prestiż zawodu, bo nauczyciel ma być odpowiednio wynagradzany, w miejscu pracy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a nie tworzyć sobie to miejsce pracy, wykorzystując własny sprzęt i środki finansowe - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Nauczyciele będą kontynuować akcję protestacyjną

BM / czecho.pl

źródło: ZNP

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.