Wiadomości

  • 28 listopada 2019
  • wyświetleń: 5519

Jak zadbać o psa z włosami?

Materiał partnera:

Ras psów obecnie jest bardzo dużo. Dzięki temu każdy, kto chce mieć czworonożnego przyjaciela, może wybrać sobie dokładnie takiego psiaka, jakiego chce i może mieć. W przypadku alergików szczególnie popularnym wyborem są psy z włosami zamiast sierści, ponieważ takie zwierzęta rzadko kiedy uczulają. Czym dokładnie różni się sierść psa od włosów? Jak pielęgnować czworonoga, który posiada włosy? Jeżeli chcemy wybrać takiego pupila, jakie rasy możemy brać pod uwagę?

1. Włosy i sierść to nie to samo
2. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pies z włosami
3. Najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierści


Włosy i sierść to nie to samoChociaż wydają się podobne, sierść i włosy znacząco się między sobą różnią. U psów "wyposażonych" w te pierwsze prawie nie występuje podszerstek, a jeżeli już, to jest on w bardzo ograniczonej ilości. Oznacza to, że taki pupil będzie miał mniejszą ochronę przed zimnem, w związku z czym powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki, a także zadbać o kubraczek lub odpowiednio skrócone spacery w zimowe, mroźne dni. Włosy są również o wiele delikatniejsze od sierści, pojedynczy włos nie jest tak sztywny i nie wbija się np. w dywan czy obicie kanapy podobnie, jak włos sierści.

Rasy psów z sierścią są o wiele bardziej popularne. Wierzchnia warstwa włosów jest "podbita" często bardzo gęstym podszerstkiem, który zapewnia dobrą ochronę zarówno przed zimnem, jak i przed upałem. Pupil z sierścią będzie też gubił ją sezonowo na wiosnę oraz na zimę, musimy więc pamiętać o tym, że w tym okresie jego "okrycie" będzie wszędzie w naszym domu.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pies z włosamiPonieważ włosy są delikatniejsze niż sierść, potrzebują również specjalnego traktowania. Intensywność zabiegów zależy także od długości włosów naszego psa - im są one bujniejsze, tym więcej uwagi musimy poświęcić na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Niedbanie o psa z włosami zamiast sierści może prowadzić do chorób skóry, jak np. łupież czy wypadanie włosów. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem https://www.pies.pl/ciekawostki/rasy-psow-z-wlosami-zamiast-siersci/.
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymagają psy z włosami zaliczamy mycie (przy użyciu specjalnego szamponu dla zwierząt), strzyżenie oraz czesanie. To ostatnie jest przy okazji najczęstszym działaniem, jakie musimy podejmować w przypadku pupila z włosem zamiast sierści.

Najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierściWbrew pozorom ras psów z włosami jest całkiem dużo. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć m.in. pudle, sznaucery, hawańczyki czy collie. Bardzo popularnymi rasami psów "wyposażonych" we włosy są także małe czworonogi, jak york, maltańczyk czy shih tzu. Do tego grona możemy też zaliczyć większe, jak i mniej znane rasy, jak samojedy, nagie psy meksykańskie czy chińskie grzywacze. Chociaż większość psów z włosami zamiast sierści zaliczamy do małych i średniej wielkości ras, to jednak wśród większych pupili również możemy znaleźć takie przypadki.

Włosy zamiast sierści mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Brak podszerstku sprawia, że taki pies zostawia mniej kłaczków wszędzie dookoła siebie, ale z drugiej strony jest mniej odporny na zimno, w związku z czym musimy zapewnić mu odpowiednią opiekę w tym zakresie. Psy z włosami zamiast sierści to zwykle przedstawiciele małych lub średnich ras, chociaż nie jest to regułą - samojed może być przykładem zwierzęcia dużego, które nadal może poszczycić się bujną grzywą włosów, a nie sierści.