czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 grudnia 2019
  • 23 grudnia 2019
  • wyświetleń: 5066

Budżet powiatu bielskiego na 2020 r. przegłosowany. Radni jednomyślni

Jednomyślnie przyjęto budżet powiatu bielskiego na 2020 r. Dochody to ponad 130,5 mln zł, po stronie wydatków - prawie 133,5 mln zł. Dziurę budżetową oraz spłatę bieżących rat kredytów i pożyczek ma pokryć kredyt w wysokości 4,7 mln zł.

Reklama

droga powiatowa
droga powiatowa w Międzyrzeczu Dolnym · fot. powiat bielski


Jeśli chodzi o inwestycje, to najwięcej środków zostanie przeznaczonych na drogi i komunikację. - Dzieje się tak od kilku lat, ponieważ udaje nam się pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne: unijne lub rządowe. Doceniamy tutaj także wkład gmin. Liczę, że w 2020 r. przeznaczymy na drogi ponad 40 mln zł. Mówię o dofinansowaniu na ul. Prusa w Czechowicach-Dziedzicach oraz drodze w Zasolu Bielańskim. Staramy się o pieniądze na most w Starej Wsi, do końca roku powinna rozstrzygnąć się sprawa dofinansowania na długo oczekiwaną modernizację drogi Międzyrzecze- Mazańcowice - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Podczas czwartkowej sesji budżetowej podkreślano problem finansowania ochrony zdrowia. - Samorządy w całym kraju z powodu braku lekarzy zamykają oddziały pediatryczne. Nie wyobrażam sobie, żeby po 20 latach naszych wysiłków taki los spotkał szpital pediatryczny w Bielsku-Białej. Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań mieszkańców, ale trzeba też wspomnieć o wysokich wymaganiach płacowych medyków - mówi starosta Płonka.

Ważną pozycją po stronie wydatków jest jak co roku oświata. M imo że subwencja oświatowa na 2020 r. jest o 3,3 mln zł wyższa od poprzedniego roku, to na bieżące utrzymanie szkół i placówek z budżetu powiatu bielskiego trzeba będzie dołożyć 5,6 mln zł.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.