Wiadomości

  • 8 stycznia 2020
  • 9 stycznia 2020
  • wyświetleń: 6297

Gminny program pomógł zmodernizować już 800 kotłowni

Ponad 800 kotłowni zostało zmodernizowanych dzięki realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w Gminie Czechowice-Dziedzice. Program ma być realizowany również w roku bieżącym, a mieszkańcy zainteresowani uzyskaniem dofinansowania na likwidację kotła węglowego i zastąpienie go kotłem gazowym już mogą się kontaktować z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.

Warto z takiej możliwości skorzystać, bo zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, kotły węglowe mające powyżej 10 lat będą mogły być używane tylko do końca 2021 roku.

Realizacja gminnego PONE rozpoczęła się w Czechowicach-Dziedzicach w roku 2007. Dofinansowaniem w kolejnych latach były objęte inwestycje przeprowadzane w budynkach jednorodzinnych. Dotychczasowy efekt tych działań to likwidacja 806 nieekologicznych kotłów węglowych. Zwane potocznie "kopciuchami", nieekologicznie kotły na węgiel, muł i mułoflot, zastąpione zostały ekologicznymi kotłami węglowymi na tzw. ekogroszek - w liczbie 401 oraz kotłami gazowymi - w liczbie 405 sztuk.

Łączna wartość przeprowadzonych inwestycji to blisko 10 mln złotych, z czego ponad połowa tej kwoty została przekazana mieszkańcom-inwestorom w formie dotacji. Źródłem dofinansowania gminnego PONE były środki WFOŚiGW - pożyczka w kwocie 4,3 mln zł oraz dotacja w wysokości 656 tys. zł.

W roku 2019 dofinansowaniem objęte zostały również wielorodzinne budynki mieszkalne przy ul. Towarowej 4, 6, 12,14, które zostały podłączone do sieci ciepłowniczej. Wysokość przekazanej Wspólnocie Mieszkaniowej dotacji to 453 842,38 zł. Efektem tej inwestycji była likwidacja prawie 100 pieców węglowych w samym centrum miasta.

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza zakupiono kolejne czujniki Syngeos, które zostały zamontowane na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Klasztornej oraz Szkoły Podstawowej w Zabrzegu. Obecnie na terenie gminy pracują już cztery takie urządzenia, których wskazania można śledzić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego oraz w aplikacji na urządzenia mobilne. Zakupiono również i rozmieszczono na terenie Gminy 10 banerów (żółto-czarnych) informujących o zbliżających się terminach wymiany kotłów zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej województwa śląskiego.

Również w ubiegłym roku, po raz pierwszy, przeprowadzono na terenie gminy badania dymu z kominów zabudowy mieszkaniowej przy użyciu dronów. Aby uświadomić mieszkańcom skalę i powagę problemu zanieczyszczeń powietrza, gmina od lat zabiega też o zainstalowanie na swoim terenie profesjonalnej stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska do monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

W ramach gminnych działań została przeprowadzona akcja "Wymień surowce wtórne na drzewa dla czystego nieba", podczas której przekazano mieszkańcom 200 sadzonek ozdobnych drzew liściastych z rodzaju wiśnia, jabłoń oraz ozdobnych krzewów magnolii. Zakupiono również rośliny antysmogowe dla przedszkoli i szkół uczestniczących w Marszu Ekologicznym.

Nadal prowadzona jest współpraca z czechowickim zakładem kominiarskim, który przekazuje zainteresowanym mieszkańcom ulotki edukacyjne na temat sposobu odgórnego spalania oraz ulotki dotyczące zapisów uchwały antysmogowej.

W celu zweryfikowania danych dotyczących liczby faktycznie funkcjonujących na terenie naszej gminy kotłowni węglowych. Straż Miejska przeprowadziła w minionym roku ponad 500 kontroli, głównie w budynkach jednorodzinnych. W ramach działań edukacyjnych przeprowadzono kolejną edycję konkursu "Niska emisja poważne zagrożenie dla środowiska". W konkursie uczestniczyli uczniowie naszych szkół podstawowych.

W roku 2019 Gmina Czechowice-Dziedzice na działania dotyczące poprawy jakości powietrza realizowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa wydatkowała blisko 5,3 mln złotych.

Osoby zainteresowane likwidacją kotła węglowego w ramach tegorocznej edycji PONE w Gminie Czechowice-Dziedzice powinny się kontaktować z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, numer telefonu - 32 214 71 09.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.