Wiadomości

  • 12 stycznia 2020
  • wyświetleń: 8403

Wszystko, co musisz wiedzieć o OC i AC

Materiał partnera:

Ubezpieczenia komunikacyjne to nieodzowny element życia każdego kierowcy. Raz w roku konieczne jest zainteresowanie się tematem i wybór polisy pasującej do indywidualnych potrzeb. Z tego tekstu dowiesz się, czym charakteryzują się i przed czym chronią dwa najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne, czyli OC i AC.

Wszystko, co musisz wiedzieć o OC i AC


OCOc jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego kierowcy, który porusza się po polskich drogach pojazdem mechanicznym. Zakres ochrony OC obejmuje przede wszystkim szkody komunikacyjne, których sprawcą jest kierujący pojazdem. W praktyce oznacza to, że jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji lub wypadku, którym ucierpią inni uczestnicy ruchu, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowań. W związku z tym, że OC jest obowiązkowe, za jego brak można otrzymać karę finansową sięgającą nawet 4 tys. zł. To ile, będzie wynosić kara, zależy od:

  • rodzaju pojazdu (w przypadku samochodów osobowych jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia),
  • czasu, przez jaki jeździsz bez ważnej polisy,
  • minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym wystawiona jest kara.


ACAutocasco to w przeciwieństwie do OC ubezpieczenie dobrowolne, co oznacza, że nie ma konieczności wykupowania tego typu ochrony. AC chroni kierowcę przede wszystkim przed konsekwencjami wszelkiego rodzaju szkód powstałych z jego winy (nawet na własnym samochodzie). Najczęściej zakres AC jest dosyć szeroki i obejmuje sytuacje takie jak silny wiatr, grad, pożar, dewastacja i uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta. Więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych znajdziesz na stronie: http://ubezpieczenie24.org/category/ubezpieczenia-komunikacyjne/

UWAGA!

Pamiętaj, że nie każde AC jest takie samo. Zakres ochrony bardzo często różni się w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. O ile w OC wszystkie firmy oferują mniej więcej to samo, o tyle w przypadku autocasco sytuacja nie jest już taka przejrzysta. Właśnie dlatego przed wyborem konkretnej polisy sprawdź koniecznie elementy takie jak termin wypłaty odszkodowania, możliwe wyłączenia od odpowiedzialności oraz sumę ubezpieczenia. Wszystkie informacje znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

Gdzie znaleźć dobrą polisę OC i AC?Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z różnego rodzaju ogólnodostępnych kalkulatorów OC/AC. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji, by po chwili mieć przed oczami listę ofert dopasowanych ściśle do Twoich potrzeb. Co więcej, za pośrednictwem tego typu stron możesz również od razu dokonać zakupu. Warto wspomnieć też, że bardzo często ceny ubezpieczeń kupowanych przez kalkulatory są niższe niż w przypadku tradycyjnej ścieżki zakupu. Zalecamy więc zainteresować się tego typu rozwiązaniem. Dowiedz się więcej na: https://najtaniejuagenta.pl/

PodsumowanieJak widzisz, ubezpieczenia komunikacyjne to produkty, które mają dać Ci swobodę oraz spokojną głowę podczas jazdy. Niezwykle ważne jest jednak to, by odpowiednio wybrać swoją polisę. Staraj się nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji. Sprawdź wszystkie możliwości i dopiero wtedy wybierz tę, która w największym stopniu pokrywa się z tym, czego szukasz.