czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 13 stycznia 2020
  • 27 stycznia 2020
  • wyświetleń: 6527

Jacek Cwetler opowie o Powstańcach Śląskich z Czechowic i Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

W 2020 roku wypada 100-na rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. 27 stycznia o godzinie 18.30 Jacek Cwetler przedstawi wykład pt. "Powstańcy Śląscy z Dziedzic i Czechowic"

- Jest to doskonała okazja, aby opowiedzieć o mieszkańcach naszej gminy, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich, gdyż jest to jeszcze w dalszym ciągu biała plama w dziejach Czechowic i Dziedzic. Jest ich dość spora grupa - Maria Stryczkówna, S.Marekwica, Fr. Krzus, A.Wardas, etc. Walczyli z bronią w ręku, pracowali w szpitalach i lazaretach powstańczych, organizowali amunicję i broń, żywność i kwatery - informuje Jacek Cwetler.

- Podczas wykładu opowiem także o austriackim szpitalu wojskowym, który znajdował się przy dziedzickim targowisku, a który po zakończeniu I wojny światowej służył jako lazaret powstańczy. Leczono w nim uczestników Powstań Śląskich. Kilku z nich podczas II wojny światowej zostało osadzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych - S.Marekwica lub zostali rozstrzelani - dr Różewicz - dodaje historyk.

Wykład odbędzie się 27 stycznia o godz. 18.30 w "Piwnicy Muz" MDK Czechowice-Dziedzice. Wstęp wolny.

powstańcy

ab / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj