Wiadomości

  • 16 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2670

Łazienka i toaleta razem?

Materiał partnera:

Remontujesz lub planujesz urządzenie nowej łazienki i nie wiesz, czy łączyć ją z toaletą? Zastanawiasz się, ilu ubikacji potrzebujesz w domu, by zapewnić komfort swojej rodzinie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

łazienka i toaleta razem?


KIEDY RAZEM?Łazienka połączoną z ubikacją z pewnością sprawdzi się w małych mieszkaniach, w których żyje jedna, maksymalnie dwie osoby. Taka ilość mieszkańców bez problemów ułoży poranny grafik w taki sposób, by swobodnie przeprowadzić poranną toaletę.

Połączenie obu w funkcji w jednym pomieszczeniu pozwoli nam na częściowe zaoszczędzenie miejsca. Na korytarzu czy w przedpokoju ubędą jedne drzwi, zwiększy się natomiast przestrzeń ścian, którą można wykorzystać do postawienia mebli czy zawieszenia półek. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy po wstawieniu toalety do łazienki pozostanie odpowiednio dużo miejsca na pralkę, rozważ alternatywne rozwiązania. Urządzenie to z powodzeniem można schować w szafie garderoby lub wmontować w szafkę kuchenną. Odwiedź Favi.pl, gdzie znajdziesz wiele inspiracji oraz akcesoriów do urządzenia łazienki i toalety.

Łazienka i toaleta razem?
źródło: favi.pl/produkty/p/muszla-wc-cubic-rimless-bidet-deska-duroplast?v=1822346


KIEDY OSOBNOW mieszkaniu, które dzielą cztery lub więcej osób, powinny się znajdować dwie toalety. Jeśli nie jest to możliwe, warto zdecydować się na umieszczenie ubikacji z małą umywalką w osobnym pomieszczeniu. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w trakcie której jedna kąpiąca się osoba uniemożliwia skorzystanie z WC pozostałym lokatorom. Oddzielenie prysznica lub wanny od muszli klozetowej za pomocą parawanu czy ścianki działowej ma wyłącznie funkcję wizualną i nie rozwiązuje problemu prywatności. Minimalnie dwie toalety powinny się znajdować w dwupiętrowych mieszkaniach i domach rodzinnych, w których mieszka pięć lub więcej osób. 

Łazienki z toaletą (razem lub osobno) nie może zabraknąć zwłaszcza na piętrze z sypialniami. W takiej sytuacji druga ubikacja najbardziej przyda się w pobliżu salonu z jadalnią oraz kuchni. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić czas na bieganiu po schodach z góry na dół i jednocześnie ograniczy gościom dostęp do bardziej prywatnej, intymnej sfery domu. Coraz częściej możemy dziś spotkać osobną łazienkę z toaletą przy głównej sypialni oraz kolejne łazienki przy pokojach dziecięcych lub gościnnych.

HIGIENAZ higienicznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem jest oddzielna toaleta. W takiej sytuacji nie można jednak zapomnieć u umywalce, bez której cały projekt traci sens. W łazience bez muszli klozetowej możemy bez obaw suszyć świeżo upraną odzież i trzymać czyste ręczniki. Nie musimy się również obawiać, że rozprysk wody podczas spłukiwania toalety zanieczyści nasze szczoteczki do zębów, waciki, kosmetyki itd. Ryzyko to można oczywiście minimalizować opuszczaniem klapy deski klozetowej przy każdym spłukiwaniu, ale odrębna toaleta to najbezpieczniejsza opcja.

Jeśli chodzi o samą muszlę klozetową, warto wybrać model wiszący, który jest o wiele bardziej higieniczny niż tradycyjny stojący sedes. Ubikacja przymocowana do ściany pozwala na bezproblemowe i częste mycie podłogi tuż pod nią.

GDZIE W RAMACH MOŻLIWOŚCI UMIEŚCIĆ TOALETĘ?Umiejscowienie toalety jest ściśle uzależnione od położenia odpływu. Podczas remontu istniejących mieszkań możliwości manewru w tej kwestii są bardzo ograniczone.


Jeśli ubikacja bezpośrednio przylega do pomieszczenia mieszkalnego (na przykład salonu), powinno się umieścić w niej przedsionek z umywalką. Celem tego zabiegu jest uniknięcie sytuacji, w której goście siedzący przy stole mogą zajrzeć do środka toalety po otwarciu jej drzwi. Jeżeli pomiędzy salonem, a WC znajduje się przedpokój, garderoba, czy korytarz, przedsionek nie jest konieczny. Urządzając łazienkę czy toaletę nie możemy zapomnieć o właściwym odprowadzaniu wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja może odbywać się przy pomocy wentylatorów lub okien. Okna należy umieścić na takiej wysokości, by nie umożliwiały osobom z zewnątrz zaglądania do środka. Dla większego komfortu korzystania z łazienki również wybrać szkło piaskowe lub pokryte matową folią.

Wszystko, co potrzebne do urządzenia funkcjonalnej i eleganckiej łazienki znajdziesz na FAVI - internetowej wyszukiwarce mebli dekoracji działającej na terenie Polski, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Węgier. Dzięki niej szybko wybierzesz i porównasz meble z dekoracje z setek sklepów w jednym miejscu!