Wiadomości

  • 23 stycznia 2020
  • 26 stycznia 2020
  • wyświetleń: 9477

Jeszcze w tym roku na Jeziorze Goczałkowickim powstanie wyspa

Realizacja projektu LifeVistula wchodzi w kolejną fazę. Po odtworzeniu plaż żwirowych na żwirowniach w Dolinie Dolnej Skawy przyszedł czas na prace na Zbiorniku Goczałkowickim i stawach hodowlanych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podpisała właśnie dwie umowy w tej sprawie.

Zbiornik Goczałkowicki w rejonie ujścia Wisły
Zbiornik Goczałkowicki w rejonie ujścia Wisły · fot. A. Siudy


Pierwsza umowa obejmuje przygotowanie projektu technicznego i następnie zabezpieczenie wyspy na Zbiorniku Goczałkowickim. Obiekt powstanie w miejscu, w którym co roku, w okresie niskiego poziomu wód, tworzą się wyspy, na których gniazdują rybitwy rzeczne oraz śmieszki. W czasie wiosennych i letnich opadów deszczu wyspy te razem z gniazdami ptaków są zalewane przez wody opadowe. Dzięki zaplanowanym działaniom ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać lęgi. Prace odtworzeniowe powinny zakończyć się do końca tego roku.

Rybitwy gniazdujące w koloni
Rybitwy gniazdujące w koloni · fot. P. Rymarowicz


Druga z umów dotyczy wykonania dokumentacji projektowej dla zadania polegającego na zabezpieczeniu grobli i wysp na stawach hodowlanych. Działanie obejmuje przygotowanie dokumentacji dla 12 zbiorników wodnych położonych w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i oświęcimskim. Dokumentacja pozwoli przystąpić do wyłonienia wykonawców na zabezpieczenie siedlisk ptaków na stawach hodowlanych.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.