czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2461

Orbitreki - jak efektywnie ćwiczyć: Plan treningowy dla zaawansowanych

Materiał partnera:

Orbitreki to urządzenia, które znaleźć można w każdej siłowni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki sprzęt zakupić również do swojego domu. Urządzenia te idealnie sprawdzą się w domowym zaciszu. Dzięki orbitrekowi wyrzeźbisz sylwetkę, zgubisz dodatkowe kilogramy, a ponadto poprawisz kondycję i samopoczucie. Ale jak efektywnie ćwiczyć na orbitreku? Jeśli pierwsze treningi masz już za sobą, poznaj najskuteczniejszy plan treningowy dla zaawansowanych!

Orbitreki - jak efektywnie ćwiczyć: Plan treningowy dla zaawansowanych


Najskuteczniejszy program treningowyZa najskuteczniejszy program treningowy na orbitreku uznaje się trening interwałowy, opracowany w 2009 roku przez kanadyjskich lekarzy - Little oraz Gibala. Nie jest on jednak przewidziany dla każdego. Wymaga bowiem bardzo dobrej kondycji, która pozwoli na wykonywanie czasochłonnych ćwiczeń. Cały trening trwa od 20 do 30 minut, a stosunek czasu ćwiczeń do odpoczynku wynosi 1:1,25. Zaleca się, aby w ciągu tygodnia odbywać 3 treningi. Każdy z nich to 60 sekund ćwiczenia przy maksymalnym wysiłki i 75 sekund odpoczynku. Dwa pierwsze treningi to 8 interwałów, dwa kolejne to 10 interwałów, natomiast kolejne to aż 12 interwałów.

Treningi dla osób średniozaawansowanychJeśli jesteś na poziomie średnio-zaawansowanym, a trening Little i Gibala jest dla Ciebie zbyt wymagający, wybierz zestaw przeznaczony dla osób średnio-zaawansowanych. W tym wypadku trening powinien odbywać minimum 2, a najlepiej 3 razy w tygodniu. Jeśli zaczniesz od treningów 2 razy w tygodniu, a następnie zwiększ ich liczbę, gdy poprawisz swoją kondycję. Seria ćwiczeń powinna natomiast trwać od 10 do 20 minut. Stopniowo zwiększaj również obciążenie.

plan treningowy na orbitrek


Dostępne na urządzeniu programyJeśli nie wiesz, jaki program wybrać, sprawdźcie dostępna na Twoim urządzeniu opcje. Nowoczesne orbitreki, dostępne na przykład na stronie Prosportowy.pl pozwalają bowiem na wybór różnego rodzaju treningów, również dla osób zaawansowanych. Należy do na ich m.in. program Fertlek, w którym trenować będziesz interwały. Zarówno odcinki czasowe, jak i obciążenie są w tym przypadku nierównomierne.

Niektórzy, wraz z nadejściem zimowych miesięcy, rezygnują z uprawiania sportu. Niesłusznie! Zima to dobry czas na aktywność fizyczną, pomyśl o zajęciach w domu. Jaki sprzęt przyda się do ćwiczeń w domu? Z całą pewnością warto wybrać właśnie orbitrek!