czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 lutego 2020
  • wyświetleń: 5369

Frezowanie CNC - metoda produkcji XXI wieku

Artykuł sponsorowany:

W XXI wieku obserwujemy dynamiczny rozwój technologii w bardzo wielu obszarach. Ludzie opracowują coraz to nowe maszyny i urządzenia mające za zadanie ułatwienie życia, ale nie tylko. Rozwój techniczny jest także napędzany potrzebą eksploracji niedostępnych miejsc na ziemi, podboju kosmosu i wielu innych ambitnych wyzwań.

Frezowanie cnc


Do realizacji tych wszystkich zamierzeń potrzebne jest wytwarzanie coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych komponentów. Na przestrzeni lat opracowanych zostało wiele sposobów przetwarzania surowców w gotowe elementy. Począwszy od czasów prehistorycznych, kiedy to człowiek nauczył się wytwarzać pierwsze prymitywne narzędzia, nastąpił systematyczny rozwój coraz bardziej zaawansowanych i wydajnych technik obróbki.

W ostatnich czasach jedną z najdynamiczniej rozwijających się technologii produkcyjnych jest z pewnością frezowanie CNC.

Co to jest frezowanie?
Frezowanie to proces obróbki skrawaniem polegający na użyciu narzędzi skrawających, które obracają się z ustaloną prędkością, a następnie stykają się z przedmiotem obrabianym. Przedmiot obrabiany jest zwykle utrzymywany w miejscu przez specjalne urządzenie mocujące - może być to np. imadło, uchwyt. Narzędzia skrawające zaczynają usuwać materiał, gdy dotykają obrabianego przedmiotu. Skrawanie materiału możliwe jest dzięki specjalnej konstrukcji oraz materiałowi ostrzy skrawających, które mają za zadanie wytrzymać obciążenia podczas skrawania zwłaszcza twardych materiałów. Wskutek kontaktu narzędzia skrawającego z przedmiotem obrabianym powstają małe kawałki odciętego materiału - tzw. wióry. Dzięki wielokrotnym przejściom narzędzia wzdłuż przedmiotu jest możliwe nadawanie pożądanych cech geometrycznych produkowanej części.

Frezowanie CNC

W przypadku frezowania CNC mamy do czynienia z tą samą technologią obróbki jednak realizowaną na bardziej zaawansowanym sprzęcie. W przypadku frezowania CNC proces odbywa się na frezarskich centrach obróbczych CNC. Sam skrót CNC oznacza, że za ruchy maszyny nie odpowiada człowiek jak w przypadku frezowania konwencjonalnego, ale komputerowy sterownik zintegrowany z maszyną. Przekłada się to zupełnie nowe i rozszerzone możliwości procesu. Proces frezowania CNC rozpoczyna się od stworzenia projektu części 2D lub 3D CAD. Następnie ukończony projekt jest eksportowany do formatu pliku kompatybilnego z CNC i konwertowany przez oprogramowanie CAM na program maszyny CNC, który dyktuje działanie maszyny i ruchy narzędzi na obrabianym przedmiocie. Zanim operator uruchomi program CNC, przygotowuje frezarkę CNC, mocując obrabiany przedmiot do powierzchni roboczej maszyny lub urządzenia mocującego np. imadła i mocuje narzędzia frezujące do wrzeciona maszyny. Gdy maszyna jest gotowa, operator uruchamia program przez interfejs maszyny, prosząc maszynę o wykonanie operacji frezowania.

Zazwyczaj ukończona część wymaga kilku przejść obróbkowych w celu osiągnięcia pożądanej precyzji i tolerancji. W przypadku bardziej skomplikowanych geometrycznie części w procesie zaangażowane może być nawet kilkanaście różnych narzędzi a sam proces może trwać nawet kilkanaście godzin. Po zakończeniu operacji frezowania i wyprodukowaniu części zgodnie ze specyfikacjami niestandardowymi, frezowana część przechodzi na etapy wykończeniowe i przetwarzania końcowego.

Więcej na temat frezowania CNC oraz innych metod obróbki skrawaniem CNC możesz dowiedzieć się na stronie https://sabner.pl.