czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 28 lutego 2020
  • wyświetleń: 1056

Umowa przedwstępna działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Zakup działki to pierwszy etap na długiej drodze do posiadania własnego domu. Głównymi kryteriami zakupu jest lokalizacja oraz cena. Jednak na fakt, czy na danej działce będzie możliwa budowa domu o określonych gabarytach, kształcie, czy jest możliwe przyłącze wodociągowe itp., decydujący wpływ mają miejscowe przepisy. Przed ostatecznym zakupem działki należy dokładnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego oraz sprawdzić lokalne możliwości przyłączenia do mediów. Dlatego niejednokrotnie przy zakupie działki warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej, która pozwala zyskać na czasie przed ostatecznym zakupem nieruchomości.

Umowa przedwstępna działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?


Umowa przedwstępna - korzyści z zawarciaUmowa przedwstępna daje możliwość sfinalizowania zakupu działki w zależności od spełnienia określonych warunków. Tym warunkiem może być uzyskanie kredytu na zakup działki czy wydanie warunków zabudowy. Podpisanie umowy przedwstępnej pozwala zarezerwować daną działkę na określony czas, niezbędny do wyjaśnienia wątpliwości co do ostatecznego zakupu działki. Zazwyczaj umowa przedwstępna jest zawierana pomiędzy potencjalnym kupującym, a sprzedającym w formie pisemnej. Można ją zawrzeć u notariusza, co wiąże się z dodatkowymi opłatami taksy notarialnej. Zabezpieczeniem umowy przedwstępnej jest zazwyczaj zadatek w postaci określonej kwoty, którą wręcza kupujący dla sprzedającego. Wysokość zadatku ustalają strony i w większości przypadków wynosi około 10-30% wartości nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy przedwstępnej?W pierwszej kolejności warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub gdy go brak, z decyzją o warunkach zabudowy. Dokumenty te dostarczą nam informacji, pod jakiego rodzaju budownictwo jest przeznaczony teren oraz jakie są warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Bardzo istotne jest zapoznanie się z księgą wieczystą danej nieruchomości, aby sprawdzić kto jest właścicielem działki, czy nie jest obciążona hipoteką oraz prawami osób trzecich. Planując budowę domu należy uwzględnić również jej wielkość i kształt, aby wybudować dom o określonej wielkości, a warunki terytorialne nie wymagały przygotowania kosztownego projektu indywidualnego. Jeżeli działka nie jest uzbrojona należy zorientować się jaki są możliwości wybudowania przyłączy elektroenergetycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego. Jeżeli brak jest sieci wodociągowej rozwiązaniem jest budowa własnej studni. W przypadku braku sieci kanalizacyjnej do wyboru jest kosztowne w eksploatacji szambo lub budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem są biologiczne oczyszczalnie ścieków. Urządzenia te oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, a roczny koszt eksploatacji to zaledwie kilkaset złotych, co pozwala na zwrot inwestycji w ciągu kilku lat. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni ścieków jest jej bezzapachowa i bezawaryjna praca. Dlatego warto wybrać sprawdzone rozwiązanie. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. od ponad 15 lat działa na terenie kraju w zakresie dostawy, montażu i serwisu przydomowych oczyszczalni NV. Oczyszczalnia NV jest jakościowym produktem, pracującym w hybrydowej technologii oczyszczania ścieków na który udzielana jest 20-letnia gwarancja.