czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 marca 2020
  • wyświetleń: 2413

Samochody hybrydowe - 3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Materiał partnera:

Samochody hybrydowe już jakiś czas temu przestały budzić sensację, a ich sprzedaż nieustannie wzrasta. Pionierem tego napędu była Toyota, wprowadzając na rynek 20 lat temu model Prius. Dzisiaj hybryd jest znacznie więcej, a mimo to dla ich potencjalnych nabywców nadal stanowią pewnego rodzaju tajemnicę. Co warto wiedzieć, rozważając zakup samochodu hybrydowego?

1. Koszty związane z samochodem hybrydowym
2. Rodzaje samochodów hybrydowych
3. Najważniejsze zalety i wady

Samochody hybrydowe mają dwa źródła napędu: wyposażone są zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny. Elektryczny silnik zwiększa moc samochodu, obniżając zużycie paliwa oraz pozwala utrzymać optymalną wydajność.

Koszty związane z samochodem hybrydowymPodstawowym kosztem jest koszt zakupu. Najtańsze samochody hybrydowe to kilkunastoletnie Toyoty Prius, za które zapłacić trzeba około 20 tysięcy złotych. Nowe modele, wprost z salonu wymagają wydania od 75 tysięcy w przypadku Toyot po nawet 250 tysięcy w przypadku hybrydowego Volvo V60 lub Mitsubishi PHEV. Drugą kwestią jest koszt eksploatacji i tutaj obniżone spalanie silników hybrydowych daje dużą nadzieję. Więcej na temat porównania hybrydy z silnikami spalinowymi i elektrycznymi można przeczytać tutaj: https://www.auto-motor-i-sport.pl/technika/Naped-elektryczny-spalinowy-hybrydowy-Sztuka-wyboru,39315,1.


Rodzaje samochodów hybrydowychIstnieją trzy rodzaje samochodów hybrydowych. Pierwszy to hybryda szeregowa, w której zastosowano mocniejszy silnik elektryczny i słabszy benzynowy. Jedyne zadanie tego drugiego to napędzanie prądnicy ładującej baterię. Drugim typem jest hybryda równoległa, gdzie dominuje jednostka benzynowa, a silnik elektryczny wspomaga pracę w konkretnych momentach, na przykład przy przyspieszaniu czy rozruchu. Istnieje także hybryda mieszana, na ten moment zdecydowanie najpopularniejsza. Źródłem napędu może być albo silnik spalinowy, albo elektryczny. Ten drugi jest mocniejszy tak, aby móc samodzielnie napędzać koła.


Najważniejsze zalety i wadyNajważniejszą zaletą auta hybrydowego jest możliwa do uzyskania oszczędność, także jeżeli chodzi o codzienny ruch miejski. Co prawda porównanie spalania pomiędzy silnikiem Diesla a hybrydowym w kontekście poszczególnych modeli wykazuje minimalne różnice, jednak na rzecz tego drugiego działa brak elementów takich jak turbosprężarka, filtr cząstek stałych, rozrusznik czy alternator, co także przekłada się na koszty użytkowania. Dodatkowo na krótkich odcinkach można korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego. Wady? Przede wszystkim wysoka cena oraz specjalistyczny serwis.