Wiadomości

  • 7 marca 2020
  • 9 marca 2020
  • wyświetleń: 12474

Rowerem z Czechowic-Dziedzic do... Gdańska

Przez gminę Czechowice-Dziedzice przebiega obecnie 56 kilometrów oznaczonych tras rowerowych. Mało kto jednak wie, że przez naszą gminę przebiega również Wiślana Trasa Rowerowa, która swój bieg zaczyna w Wiśle u źródeł rzeki o tej samej nazwie, a kończy w... Gdańsku.

Wiślana Trasa Rowerowa w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Wojciech Kaprzyk


Według planów cała trasa liczyć ma aż 1200 km. Obecnie gotowe są trzy odcinki drogi: kujawsko-pomorski, śląski oraz małopolski. Najbardziej rozwinięty jest obecnie ten ostatni, gdzie droga przebiega między innymi wałami Wisły od Oświęcimia aż do Krakowa. Według zamysłów twórców cała, bezkolizyjna z ruchem samochodowym trasa ma łączyć między innymi takie duże miasta jak: Kraków, Warszawa, Toruń czy Gdańsk.

W naszej gminie WTR rozpoczyna swój bieg od granicy z sołectwem Landek w gminie Jasienica ulicą Pszczelarską, potem przez lasy zabrzeskie dochodzi do stacji kolejowych Zabrzeg Czarnolesie oraz Zabrzeg, a dalej przez ulicę Gminną dochodzi do korony zapory Jeziora Goczałkowickiego.

W Zabrzegu trasa prowadzi też ulicami Do Zapory oraz Karola Klimesza, poprowadzoną wałami Wisły aż do ulicy Ludwika Waryńskiego. W mieście Czechowice-Dziedzice trasa prowadzi kolejno ulicami Waryńskiego, fragmentem Legionów, Cmentarną, Łagodną, Polną, Fałata, kawałkiem Szkolnej, Kasprowicza, Grabowicką, fragmentem Górniczej oraz Kaniowską do granicy miasta z Kaniowem.

Jadąc WTR przez naszą gminę można dostrzec wiele ważnych dla mieszkańców Czechowic miejsc, takich jak kamienny pomnik poświęcony ofiarom terroru drugiej wojny światowej oraz kościół p.w. św. Józefa w Zabrzegu, a w Czechowicach-Dziedzicach między innymi kościół p.w. NMP Wspomożenia Wiernych.

Co ciekawe, WTR w naszej gminie miejscami łączy się również z trasą Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń, którą można dojechać aż do stolicy Austrii. Główną jej osią jest 780-kilometrowa oznaczona trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne krajobrazowo, przyrodniczo i kulturowo tereny wiejskie.

Całą trasę Wiślanej Trasy Rowerowej można zobaczyć na stronie https://mapa.wirtualneszlaki.pl/wtr

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.