Wiadomości

  • 13 marca 2020
  • wyświetleń: 4593

Placówki w Tychach i Raciborzu będą szpitalami zakaźnymi

Decyzją ministra zdrowia w całej Polsce niektóre szpitale zostaną przekształcone w stricte zakaźne. W województwie śląskim będzie to rejonowy szpital w Raciborzu. W piątek po południu otrzymaliśmy informację, że na szpital zakaźny przekształcony zostanie także szpital w Tychach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


- Organizujemy w tej chwili sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił też, że przekształcone placówki będą wyposażone w sprzęt zarówno do leczenia objawów koronawirusa, jak i innych schorzeń.

Pierwotnie miały w województwie śląskim być dwie placówki - w Częstochowie i Raciborzu. Dziś zapadła jednak decyzja, że zamiast Częstochowy będą Tychy. W oficjalnym wykazie Ministerstwa Zdrowia widnieją teraz dwa szpitale na Śląsku, które zostaną przekształcone w zakaźne w związku z koronawirusem: Megrez Szpital Wojewódzki w Tychach oraz Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu? - Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech - wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski.

Minister Zdrowia ponownie zaapelował o pozostawanie w miarę możliwości w domach i pokreślił, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań. - Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej czy to będzie później, to zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji! - zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

Na chwilę obecną w województwie śląskim stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Do dziś w Tychach nie potwierdzono oficjalnie jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

BM / czecho.pl

źródło: Urząd Wojewódzki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj