Wiadomości

  • 13 marca 2020
  • 15 marca 2020
  • wyświetleń: 15545

Stan zagrożenia epidemicznego! Zamknięte granice, restauracje, puby!

W piątek wieczorem, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach, które czekają wszystkich Polaków w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

granica, granice, koronowirus
W związku ze stan zagrożenia epidemicznego na granicach zostały wprowadzone pełne kontrole. · fot. Straż Graniczna


Od soboty, 14 marca na terenie całej Polski wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego.Prezes Rady Ministrów poinformował o tymczasowym zakazie wjazdu do Polski dla cudzoziemców, który zaczął obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Od niedzieli wstrzymane zostały też wszystkie pasażerskie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Ponadto od północy z soboty na niedzielę wprowadzone zostały pełne kontrole na granicach przez 10 dni. Ruch kolejowy, lotniczy i samochodowy w kraju pozostaje bez zmian. Wszyscy Polacy, którzy przyjadą do ojczyzny, będą musieli przejść czternastodniową kwarantannę. W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic państw. Numer infolinii to +48 22 523 8880Premier Mateusz Morawiecki poinformował też o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Z piątku na sobotę rząd ograniczył też działalność galerii handlowych, w których pozostały otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Zawieszona została działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów i kasyn. Jednak restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność tylko na dowóz i na wynos. Premier poinformował też o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w centrach handlu. Wszystkie inne sklepy, placówki finansowe i punkty usługowe, niebędące częściami galerii handlowych, będą funkcjonować normalnie.

Rząd uspokaja również, że nie trzeba robić zapasów żywności. Wynika to z faktu, iż Polska jest jednym z największym producentów żywności w Europie, dlatego brak produktów spożywczych nam nie grozi.

Jak powiedział premier, dwa najbliższe tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, dlatego rząd postanowił działać prewencyjnie. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zdecydował się zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Wcześniej rządzący zawiesili już zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach. Wszystkie powyższe działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.

mp / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj