czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2020
  • wyświetleń: 1707

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Możliwość odroczenia terminu płatności składek nawet o trzy miesiące oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nowy uproszczony wniosek dla osób starających się o ulgę w spłacie należności.

zus bielsko-biała
fot. google.com


- Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie terminu płatności składek o trzy miesiące, a także o zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych firm jest to naprawę trudny okres, bardzo dużo firm dzwoni do naszych doradców do spraw ulg i umorzeń dowiadywać się o formy wsparcia, m.in. odroczenie płatności składek czy rozłożenie długu na raty. Już 31 firm z Podbeskidzia złożyło wnioski o odroczenie terminy płatności - mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

Wniosek przygotowany przez ZUS to tylko jeden formularz, w którym wnioskodawca opisze, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Dokument będzie można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych, wysłać pocztą tradycyjną lub przekazać do specjalnych skrzynek w placówkach ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. Co ważne, może on objąć także składki, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

- Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - dodaje rzeczniczka.

Jakie składki możesz odroczyć?
Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, przedsiębiorca musi zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Masz pytania - zadzwoń lub napisz!
Więcej informacji na stronie www.zus.pl w zakładce Firmy/Ulgi umorzenia. Dla klientów z oddziału ZUS w Bielsku-Białej udostępniony został nr tel. do doradców ds. ulg i umorzeń (33) 825 30 70 Wykaz numerów telefonów do doradców we wszystkich placówka znajduje się na stronie: www.zus.pl/firmy/ulgi/umorzenia/doradca-w-sprawie-ulg-i-umorzen

mp / czecho.pl, źródło: ZUS Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.