czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 marca 2020
  • wyświetleń: 12019

Co zrobić żeby tkaniny, ubrania się nie elektryzowały?

Materiał partnera:

Elektryzowanie się tkanin nie jest niczym przyjemnym. Naelektryzowane ubrania potrafią sprawiać dyskomfort przy chodzeniu, ponadto niszczą fryzurę. Podpowiadamy, jak zapobiegać elektryzowaniu się tkanin.

Co zrobić żeby tkaniny, ubrania się nie elektryzowały?


Elektryzowanie się tkanin - czego dotyczyElektryzowanie się tkanin dotyczy nie tylko ubrań. To zjawisko pojawia się także na firankach, zasłonach i pościeli. Naelektryzowane zasłony do salonu mogą przyciągać włosy, co przez chwilę może być zabawne, ale na dłuższą metę jest męczące. Jeszcze bardziej męczący jest efekt "strzelania prądem", bo tak odczuwa się dotyk naelektryzowanej tkaniny. Faktycznie w kontakcie ze skórą powstaje minimalne, ale wyraźnie wyczuwalne napięcie elektryczne. Ponadto naelektryzowana tkanina może przyklejać się do skóry.

I jest jeszcze jeden problem - przyciąganie kurzu. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego narzuta na narożnik tak szybko się brudzi, to warto sprawdzić, czy się czasem nie elektryzuje.

Co zrobić, żeby tkaniny się nie elektryzowały - sprawdzone sposobyJeśli mamy uporczywy problem z elektryzującymi się tkaninami, warto używać specjalnego płynu do płukania tkanin, który zapobiega temu zjawisku. Powinny one być specjalnie oznaczone na opakowaniu. Dostępne są w wielu różnych wariantach, więc nie powinno być problemu z wybraniem odpowiedniego zapachu.

Płyn do płukania tkanin nie tylko zapobiegnie elektryzowaniu, ale też sprawi, że tkanina będzie przyjemna i miękka w dotyku. Warto używać płynów niezależnie od stopnia elektryzowania się tkanin.

Jeśli tkanina ma silne skłonności do elektryzowania się, warto ją uprasować na mokro. Obecnie każde żelazko ma taką funkcję i warto ją wykorzystywać. Ten sposób prasowania nie tylko eliminuje elektryzowanie, ale też jest bezpieczniejszy dla tkanin. Dzięki funkcji pary można uniknąć nieestetycznego wyświecania się tkanin. Jest też mniejsze ryzyko przypalenia bluzki czy pościeli przy prasowaniu.

Elektryzowanie się tkanin mocno nasila się wówczas, gdy powietrze w domu jest suche. Rozwiązanie jest niedrogie i nieuciążliwe - wystarczy kupić nawilżacz powietrza, najlepiej z higrostatem i funkcją programowania. Dzięki temu powietrze w domu zawsze będzie optymalnie nawilżone, co przełoży się nie tylko na lepszą jakość tkanin, ale też pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Warto też hodować rośliny doniczkowe, które mają zdolność do jonizowania powietrza w domu. Dzięki nim również można uniknąć elektryzowania się tkanin. Przykładem takiej rośliny jest paprotka.

Jak szybko powstrzymać elektryzowanie się ubrańWszystkie wyżej opisane sposoby są skuteczne, ale mają to do siebie, że ich zastosowanie wymaga czasu. Co więc zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiego ratunku, nie ma już czasu na prasowanie, a tym bardziej pranie z wykorzystaniem płynu do płukania?

Warto mieć w domu specjalny spray antystatyczny, którym można spryskać elektryzującą się tkaninę. Takie specyfiki można kupić w niektórych drogeriach lub sklepach gospodarczych.

No dobrze, a jeśli nawet tego nie mamy w domu? W sytuacji podbramkowej można użyć lakieru do włosów, który działa na podobnej zasadzie. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy nie jest to np. lakier z brokatem lub nabłyszczaczem.

Ten sposób jest szybki i skuteczny, ale trzeba pamiętać, że jego działanie jest krótkotrwałe.