Wiadomości

  • 23 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 2695

Odpis aktu urodzenia lub małżeństwa otrzymasz przez Internet

Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki - w wersji elektronicznej. Poznajcie nową e-usługę.

Odpis aktu urodzenia lub małżeństwa otrzymasz przez Internet


- Chcemy maksymalne przyspieszyć obsługę obywateli i jednocześnie odciążyć urzędników - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nieustannie staramy się ulepszać nasze usługi tak, by były proste i nowoczesne. Udostępniane dziś rozwiązanie jest pierwszym tego typu w Europie - dodaje szef MC.

Odpis aktu stanu cywilnego to dokument, który potwierdza zdarzenie zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego. Odpisów aktu stanu cywilnego potrzebują np. osoby planujące ślub. Odpisy są często wymagane przy załatwianiu wielu życiowych spraw.

Już jakiś czas temu wdrożono e-usługę umożliwiającą wnioskowanie online o odpis aktu. - Do tej pory skorzystało z niej ponad 110 tysięcy osób. Z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularna - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Od 21 kwietnia dostępna jest jej nowa odsłona. O odpis nie tylko można zawnioskować przez internet, ale i otrzymać go automatycznie - w wersji elektronicznej. Co to oznacza w praktyce? System wygeneruje dokument bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie prześle go na Twoją skrzynkę i to bez zaangażowania urzędnika.

Wydanie dokumentu przez automat będzie możliwe przy spełnieniu kilku warunków:
  • odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców,
  • system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania.
  • płatności za odpis należy dokonać online.


Które akty dostępne są od ręki? W Systemie Rejestrów Państwowych (SRP) obowiązkowo rejestrowane są akty od 2015 roku. W tym momencie to na ich odpisy nie trzeba czekać. Stale prowadzone są migracje do systemu także starszych dokumentów. Kontynuowany jest też proces parentyzacji, czyli tworzenia w systemie jednoznacznej relacji rodzic - dziecko.

Co zrobić, żeby najpierw zawnioskować o odpis, a później dostać go w wersji elektronicznej? Potrzebujesz profilu zaufanego i wizyty na portalu GOV.pl. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż od ręki. Czas na wizytę na http://www.GOV.pl. Będąc tam, profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Później wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu). Wypełnij elektroniczny formularz. Twoje dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Na początku zaznacz, że dokument chcesz otrzymać na swoją skrzynkę Mój GOV.

Odpis, który uzyskasz, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukuj go i przekazuj tylko w tej postaci. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający autentyczność odpisu. Jeśli system nie wyda Twojego odpisu automatycznie i tak go otrzymasz. Odbędzie się to jednak z udziałem urzędnika.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić - tak było zawsze, to nie ma związku z nową e-usługą:
  • 22 zł - za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
  • 33 zł - za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.


Jeśli załatwiasz sprawę przez pełnomocnika - zapłacisz dodatkowo 17 zł za pełnomocnictwo. Wysyłając wniosek online, masz do wyboru dwa sposoby płatności - online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Gotowy odpis znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej na swoim koncie Mój GOV. Znajdziesz ją na http://www.GOV.pl (prawy górny róg strony), a dostaniesz się do niej po zalogowaniu profilem zaufanym.

BM / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.