Wiadomości

  • 29 kwietnia 2020
  • 4 maja 2020
  • wyświetleń: 9745

Drugi etap znoszenia restrykcji: otwarcie żłobków, hoteli, galerii handlowych

29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której przedstawiono daty oraz zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji.

premier Mateusz Morawiecki
Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego - 29.04.2020 · fot. KPRM


20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

etapy znoszenia ograniczeń


- Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia - trzymajmy się tych zasad.

W drugim etapie, który wejdzie w życie 4 maja otwarte będą hotele i inne miejsca noclegowe. Usługi będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Co ważne, w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych - np. siłowni, sal pobytu, basenów. - Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - wyjaśnił Morawiecki.

4 maja będą mogły być otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 - czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe. Wprowadzony zostaje jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne - do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Uchylony zostanie także dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

otwracie sklepów


Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne. Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Ponadto po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

otwarcie instytucji kultury


Luzowanie obostrzeń obejmie również ważną dziedzinę w służbie zdrowia jaką jest rehabilitacja. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

uruchomienie rehabilitacji


Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy, 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Co ważne, jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


- W procesie uruchamiania sektorów gospodarczych, galerii czy opiekuńczej formy żłobków i przedszkoli niezwykle ważne jest to, że uruchamianie tych miejsc musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa, który może zabezpieczyć nas i nasze dzieci - mówił minister Łukasz Szumowski. - Ogromną rolę pełni inspekcja sanitarna - organy założycielskie mogą się poradzić tutaj w sprawie decyzji. Indywidualne oceny ryzyka i organizacji chociażby grup dziecięcych muszą być bezpieczne i ostrożne, w porozumieniu z ekspertami.

otwarcie żłobków
fot. KPRM


- Przyszłe etapy będą w cyklu codwutygodniowym ogłaszane, ale zaznaczam - możemy niektóre elementy przyspieszać, ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje - mówił Mateusz Morawiecki. - Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci - wydajność służby zdrowia - dodał.

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

BM / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj