czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1072

Praca ratownika medycznego- co warto wiedzieć?


Materiał partnera:

Obecnie bezrobocie w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Wielu pracodawców narzeka, że nie może znaleźć pracowników, jednak szukając pracy okazuje się, że konkurencja na dane stanowisko jest naprawdę spora, co można uznać za swoisty paradoks. Jednak można tutaj wysnuć wniosek, że jednak znalezienie pracy nie jest takie łatwe, a zapotrzebowanie ciągle się zmienia. Zatem czy są pewne zawody? Dzisiaj przyjrzymy się pracy ratownika medycznego.

Ratownik medyczny- kwalifikacje to podstawaSzukając pracy jako ratownik medyczny warto sprawdzić portal [url= Pracuj.pl, gdzie można znaleźć naprawdę sporo ofert pracy na to stanowisko. Oczywiście niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, a mianowicie ukończenie studiów. Jeszcze kilkanaście lat temu w tym zawodzie mogły pracować osoby, która ukończyły policealną szkołę tzw. studium. Obecnie jednak ujednolicono przepisy i konieczne jest ukończenie studiów na kierunku ratownik medyczny. Przy czym wystarczy 3-letni licencjat. Na studiach zdobywa się wiedzę z zakresu podstaw medycyny, udzielania pierwszej pomocy, ale również podstawy samoobrony, wszak ratownicy bardzo często są narażeni na różne nieprzyjemne sytuacje. A więc takie umiejętności są im potrzebne. Bardzo często muszą jeszcze posiadać aktualne kkpp, czyli kwalifikacyjny kurs pierwsze pomocy.

Praca ratownika medycznego- trudna, choć satysfakcjonującaWarto wiedzieć, że praca ratownika medycznego daje dużo satysfakcji, wszak ratuje się ludzkie życie. Jednak jest też bardzo trudno. Nie tylko trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą, ale i posiadać określone cechy psychiczne. Otóż trzeba umieć działać w różnych, a często trudnych warunkach, nawet w sytuacji dużego stresu. Jednocześnie należy być odpornym psychicznie, a przy tym empatycznym. Od ratowników medycznych wymagana jest też cierpliwość.

Obecnie na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na takich pracowników. Mogą oni liczyć na zarobki wynoszące około 3, 5 tysiąca złotych. Jednak trzeba liczyć się z tym, że praca odbywa się zmianowo, zatem nie jest to system, do którego przywykło większość osób. Należy jeszcze pamiętać, że praca bywa niebezpieczna, wszak ratownicy narażeni są na różne sytuacje, choćby kontakt z rannymi, ale nietrzeźwymi osobami, bądź też będącymi pod wpływem środków odurzających. Jednak jeżeli czują się zagrożeni, to mogą korzystać z pomocy policji. Chroni ich także prawo, gdyż według aktualnej sytuacji prawnej, są oni funkcjonariuszami państwowymi, których zniewaga jest karana.