czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1134

Wysokie miejsce powiatu bielskiego w Rankingu Finansowym

Prześwietlili finanse samorządów w całym kraju. Powiat bielski znalazł się na wysokim 3. miejscu wśród powiatów ziemskich w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2019.

starostwo powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Zestawienie opracowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analizowali sposób gospodarowania pieniędzmi, a pracowali na podstawie oficjalnych danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe.

Opracowanie obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Obecne zestawienie dotyczy danych z 2019 r.

W Polsce jest prawie 2 800 jednostek samorządu terytorialnego. Ekonomiści podzielili je na pięć kategorii i przeanalizowali sytuację w: gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich, gminach miejskich, miastach na prawach powiatu oraz w powiatach ziemskich. Powiat bielski znalazł się na 3. miejscu w kategorii: powiaty ziemskie. Jest ich w kraju 314. Przed nami znalazły się tylko: powiat wrocławski (1) i powiat poznański (2).

Do oceny kondycji finansowej samorządu wybrano 7 wskaźników:
  • Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
  • Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
  • Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,
  • Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
  • Udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń
  • Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
  • Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących


Inicjatorem powstania opracowania jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Podczas konferencji, organizowanych przez instytut: Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju oraz Europejski Kongres
Samorządów eksperci szukali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. Tak powstał ranking. Właśnie poznaliśmy wyniki trzeciej jego edycji.

Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone w czasie VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w Karpaczu w dniach 9-11 grudnia 2020 r.

mp / czecho.pl, źródło: Powiat Bielski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.