czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 czerwca 2007
  • wyświetleń: 2977

Zabójcy policjantów osądzeni

Kom. Mirosław Małczęć i mł. asp. Tadeusz Świerkot zginęli w maju 2002 roku podczas napadu na kawiarenkę internetową w Czechowicach-Dziedzicach. Wstąpili tam w czasie nocnej służby po to, aby odpocząć i napić się kawy. Odpowiedzieli ogniem, na ogień groźnych bandytów. Wczoraj, ci którzy odebrali im życie, zostali skazani: Jarosław Ż. na 25 lat więzienia, jego brat Aleksander na 15.

- Kara jest adekwatna do brutalności oskarżonych - argumentowała sędzia Elżbieta Przybyła. Sąd oparł się na zeznaniach świadka, ukrytego podczas strzelaniny pod biurkiem oraz na ekspertyzie balistycznej. Bracia Ż. podczas śledztwa współpracowali z prokuraturą. Opowiedzieli o swoich wcześniejszych przestępstwach. Wsypali kompanów.

Tragicznego dnia bandyci podjechali pod lokal Piotra Z. w Czechowicach-Dziedzicach. Chcieli zabrać pieniądze z nielegalnego rozlewania alkoholu. Weszli do środka i zaatakowali właściciela. Ten krzyknął, że w środku są dwaj policjanci. Jarosław Ż. wyjął broń i zaczął strzelać. Policjanci odpowiedzieli ogniem. Przestępca został kilka razy raniony. Upadł na ziemię i strzelał dalej. Jeden z policjantów zginął od razu, drugi zmarł w wyniku ran. Bandyci uciekli. Rannego Jarosława Ż. wysadzili pod szpitalną izbą przyjęć i odjechali. Wpadli na policyjnej blokadzie w Żorach.

Na ławie oskarżonych oprócz braci Ż. zasiedli m.in. Mariusz S., Andrzej K., Wojciech Sz., Przemysław M., Jacek O., Darek R. Zorganizowali ponad 40 napadów. Postawiono im 157 zarzutów. Dostali kary od 3 do 12 lat więzienia. Wszystko zaczęło się w październiku 1999 roku od napadu na McDonalds'a w Bytomiu. Tam przestępcy zachowali się bardzo nieporadnie. Jeden z nich opuszczając obrabowany lokal wpadł na stos naczyń. Zdezorientowany odłożył broń i zaczął... sprzątać.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.