Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • 13 lipca 2020
  • wyświetleń: 6430

[Trasy rowerowe] Z wizytą u sąsiadów. Jedziemy na bielski Rynek

Zapraszamy na kolejny opis trasy rowerowej w naszym regionie. Tym razem chcemy zabrać Was, po sąsiedzku, do Bielska-Białej na tamtejszy Rynek.

testujemy trasy rowerowe, trek


Naszą jazdę rozpoczniemy pod basenami MOSiR Czechowice-Dziedzice, skąd pojedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, który swój początek ma w Katowicach, a koniec na przełęczy Glinka w Beskidzie Żywieckim. My jednak nie pojedziemy aż tak daleko - naszym celem będzie bielski Rynek. Wielu z nas wybiera się do Bielska-Białej samochodem, autobusem linii "VII" lub "50", a niektórzy nawet pociągiem. Dziś chcę jednak pokazać, że do naszych południowych sąsiadów warto wybrać się jednośladem.

Dziś nie będzie "litanii ulic", ponieważ szlak rowerowy czerwony jest raczej dobrze oznaczony. Prowadzi on głównie przez boczne drogi, które są dobrze wyasfaltowane. Ponadto od Komorowic aż do ronda przy ulicach Kwiatkowskiego/Grażyńskiego pojedziemy wygodną ścieżką rowerową. Cała trasa jest dość ciekawa dla rodzin z dziećmi - jest krótka, bezpieczna (brak dużego ruchu samochodów), a na jej końcu możemy odwiedzić kilka ciekawych miejsc. W Czechowicach-Dziedzicach warto też zatrzymać się przy jednym obiekcie.

Wnętrze kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach
Wnętrze kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach · fot. https://www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl


W Czechowicach Południowych, kilkaset metrów od czerwonego szlaku rowerowego, warto odwiedzić perełkę czechowickiej architektury - kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Przygotowanie projektu zlecono architektowi Stanisławowi Niemczykowi, projektantowi innych znanych kościołów, m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach i pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie. - Tu, na skrawku terenu pomiędzy linią kolejową i drogą, powstaje zadziwiająca architektura czarująca zarówno znakomitym układem wnętrz - przestrzeni zewnętrznych, które wprowadzają nas do wnętrza kościoła w sposób doskonale wyreżyserowany, jak i tym, co jest stałą cechą warsztatu autora - niesamowitym splotem efektów materiałów, detali i kameralności przestrzeni- możemy przeczytać o świątyni w magazynie branżowym "Architekt".

zamek, chrobrego, słonecznie
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Czerwony szlak poprowadzi nas z naszego miasta do skrzyżowania ulicy Cechowej i 11 Listopada. Aby dotrzeć na bielski Rynek, musimy dojechać do ulicy Przechód, gdzie będziemy mogli przejechać pod ulicą 3 Maja i dotrzeć do bielskiego placu Chrobrego. Tutaj na uwagę zasługuje posiadająca bogatą tradycję kawiarnia "Cafe Mucha". Możemy w niej wypić pyszną kawę czy zjeść pyszne ciasta. W lecie możemy usiąść również w ogródku piwnym. Będąc na placu Chrobrego trudno nie wspomnieć również o Zamku Sułkowskich, który jest jedną z wizytówek Bielska-Białej. Wznosi się on w centrum miasta i jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz († 1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko.


ciepło,terazwbielsku,upalnie,starówka,bielskobiała,weekend,rynek,bielsko,fotodnia,instagram
Ogródki na Rynku w Bielsku-Białej · fot. czecho.pl


Aby dojechać do bielskiego Rynku, musimy nieco wspiąć się w to miejsce ulicą Wzgórze lub Orkana. Sam Rynek w Bielsku-Białej może pochwalić się bogatą historią. Jego kształt nie zmienił się od czasów lokacji miasta w XII wieku, zabudowa zaś pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku. Kamienice, które mieszczą się przy nim, są odnowione lub systematycznie remontowane. Na placu znajdują się dwie, przykryte szkłem pancernym, ekspozycje archeologiczne: fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienna studnia z tego samego okresu. Są to relikty dawnej zabudowy Rynku odnalezione w czasie prac archeologicznych w latach 90. XX wieku. W części zachodniej wydzielono przestrzeń, na której ustawiana jest estrada podczas koncertów i innych wydarzeń masowych odbywających się na Rynku.

Przy głównym placu Bielska-Białej znajdują się liczne kawiarnie i ogródki, w których można odpocząć w letnie dni. Do jednej z kawiarni wybraliśmy się niedawno w ramach naszego cyklu "Ciekawe miejsca regionu". Mowa o herbaciarni "Assam" - tekst można przeczytać tutaj. My wybraliśmy się również do lodziarni "Jednorożek", w której można zasmakować prawdziwych, rzemieślniczych lodów.

Mapę czerwonego szlaku rowerowego z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej można pobrać tutaj lub zeskanować poniższy kod QR.

qr bb

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.