Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 2179

Praca zdalna - jak efektywnie pracować z domu?

Materiał partnera:

Praca zdalna jest coraz popularniejsza. Wiele zawodów można wykonywać z domu, nie tracą na jakości pracy. Home office mimo wielu zalet ma też swoje minusy - zwłaszcza w organizacji miejsca pracy. Jak przygotować się do pracy zdalnej i jak efektywnie wywiązywać się z obowiązków?

Praca zdalna - jak efektywnie pracować z domu?


Przygotowanie miejsca pracyHome office może się kojarzyć z przesiadywaniem przed komputerem w szlafroku, biegającym psem wokół nóg i "luzem".

Nic bardziej mylnego, mimo że na pewno będziemy spędzaj mniej czasu na dojeździe do pracy, to samozorganizowanie dobrego miejsca do działanie już nie jest wcale takie proste.

Jasne wygodny fotel jest lepszy niż krzesło w pracy, ale... też bardziej nas rozprasza. Dlaczego?

Bo w tym fotelu idealnie widać telewizor, lodówkę w kuchni i mnóstwo innych "domowych" miejsc.

Istotne zatem w home office jest to, aby miejsce pracy, było tylko tym, gdzie pracujemy - biurko, a może zaszyj się w swoim pokoju?

Najważniejsze - odciąć się od świata i pracować.

Zorganizuj dzień i czas pracyPrzede wszystkim rozpocznij dzień pracy, jak zawsze - wstań o tej godzinie co zawsze.

Weź orzeźwiającą kąpiel, umaluj się i uczesz (nie tylko dla domowników, ale też dla współpracowników - nagła video konferencja nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem).

Zjedz śniadanie i jeśli musisz wyprowadź psa. Wyłącz social media, telewizor i oczyść stanowisko pracy - niech nie walają się wokół Ciebie piloty, magazyny, kubki po kawie.

Czyste miejsce pracy nie będzie Cie rozpraszać ("Wstanę i posprzątam") i da Ci w spokoju wypełnić obowiązki.

Ułóż też plan do wykonania. Masz do 12:00 skończyć projekt? Wyznacz sobie na to czas. Do wtorku musisz skończyć prezentację?

Skup się projekcie, wyznacz konkretne godziny, kiedy się nim zajmiesz.

Warto też odznaczać wykonane zadania - da Ci to poczucie satysfakcji z pracy i zmniejszy presje.

Poza tym nie oszukuj się - mimo pracy z domu, nadal masz pracę do wykonania. Nie wpadaj w pułapkę luzu i ogromu czasu na pracę.

Chcesz przecież skończyć, jak zwykle o 17, nie o 20. po co rozciągać sobie dzień pracy przez nieuwagę i brak samodyscypliny.

Pracuj w godzinach, w których zwykle byłaś w biurze.

Zapomnij o rozpraszaczachObiad do zrobienia? A może pranie trzeba wstawić? No i jeszcze kuchnia do posprzątania?

Nie wspominając o wszystkich powiadomieniach z social media od znajomych!

To wszystko możesz inaczej zorganizować, tak, aby najdokładniej wywiązać się z obowiązków zawodowych.

Pranie i sprzątanie może poczekać do wieczora, obiad również możesz przygotować przed rozpoczęciem pracy, bądź tuż po niej.

Zorganizowanie życia prywatnego, tak aby nie kolidowało z pracą zdalną jest początkowo trudne, ale nie niemożliwe.

Unikaj też wszelkich stron w internecie, które często odwiedzałaś, a które "kradną czas". Może warto zainstalować aplikacje, które będą blokować te strony.

Ustal jasne ramy czasowe, kiedy te strony będą niedostępne. Wycisz telefon.

Wiadomość od kuzynki, czy SMS od mamy skutecznie wyprowadzą Cię z rytmu pracy, bo przecież "tylko na chwilę" zerkniesz w telefon.

A Instagram czy Facebook nie zawali się, jeśli sprawdzisz go po pracy.

Praca zdalna - nie zapomnij o przerwachTak jak w dniu w biurze, tak w przypadku home office. Możesz przygotować sobie zdrową przekąskę, bądź wykonać krótki trening.

W końcu w biurze łatwo o przerwę na kawę, w domu krótki odpoczynek od komputera też musi być.

Ważne, bay naprawdę był krótki, ale skuteczny. Wstań, krótki spacer dobrze zrobi. Ruch będzie bardzo wskazany.

Przerwa "na instagrama" to nie przerwa. Zadbaj o swoją higienę pracy w domu, a sama zobaczysz, jak efektywnie pracuje Ci się z dnia na dzień.

Zadbaj o domownikówDomownicy to idealni "przeszkadzacze". "A co na obiad?", "Mamo to... mamo tamto" i czas Twojej pracy się wydłuża, frustracja gotowa!

Warto uświadomić domownikom, jak teraz sprawy będą wyglądały, na czym polega home office i jak zorganizowany jest dzień w domu.

Poinformuj wszystkich, w jakich konkretnie godzinach będziesz pracować.

Zaplanuj obiad, zabawy z dziećmi, ale pamiętaj, aby sztywno trzymać się ustalonych zasada.

Raz odpuścisz i będzie Ci ciężko zdyscyplinować rodzinę od początku.

Jesteś w domu, ale też w pracyNadal utrzymuj kontakty nie tylko ze współpracownikami, ale też z przełożonymi. Fakt, że wszyscy pracujecie zdalnie nie wpływa na to, że pracujesz sama.

Kontakt jest tym nie mniej ważny, że daje poczucie, iż zadania muszą być wykonane na czas, a wspólna praca z koleżanką z biura będzie efektywniejsza, gdyż obie Was "goni termin".

Można w ten sposób łatwiej mobilizować się nawzajem do pracy.

Zapomnij o pracy w piżamie. Na pewnie chętniej będzie Ci się pracować w rozciągniętym dresie, niż garniturze, ale uwierz, skutecznie sama sobie utrudnisz pracę.

Taki domowy look nie tylko będzie nadała luźną formę Twojej pracy, ale też skutecznie Cię rozleniwi.

Nie chodzi tez o to, aby paradowała w garniturze, ale ubierz bardziej elegancką sukienkę, a do jeansów zamiast swobodnego t-shirtu, załóż koszulę.

Od razu poczujesz się, jak w biurze, a przy tym, gdy będziesz miała niezapowiedzianą telekonferencję, nie będziesz czuła się skrepowana.

Praca zdalna z domu - podsumowaniePraca zdalna brzmi, jak marzenie, ale niestety nie każdy się do niej nadanie. Dom daje poczucie bezpieczeństwa, ale też mniejszej dyscypliny niż biuro.

Warto wypracować sobie własną metodę pracy. Planuj dzień, nie zapominaj o przerwach i czystym miejscu pracy.

Najważniejsza w pracy zdalnej jest dyscyplina - tak, jak w biurze masz obowiązki, tak home office to nie wakacje.

Zadbaj o to, aby okazać się dobrą pracownicą. Też dla siebie samej wyznacz ramy pracy w domu, nie odpuszczaj, nie rozprasza się i da to efekty.

Metodą prób i błędów na pewno znajdziesz swój sposób na efektywną pracę z domu.

Pamiętaj również o tym, że oprócz pracy etatowej, możesz czerpać dodatkowe dochody online. Praca w domu otwiera ogromne możliwości.

Wiele ciekawych inspiracji i pomysłów na zarabianie w sieci możesz znaleźć na blogu https://finansepersonalne.pl/jak-zarabiac-przez-internet/