czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lipca 2020
  • 25 lipca 2020
  • wyświetleń: 8833

Jakie trasy rowerowe przebiegają przez gminę? Propozycje wycieczek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Rowerem po regionie" podaj

Zapraszamy na kolejne opisy tras rowerowych w naszym regionie. Dziś chcemy przedstawić Wam trzy szlaki, które przebiegają przez gminę Czechowice-Dziedzice. Można się wybrać jednym z nich lub przejechać wszystkie trzy w kilka godzin. Zapraszamy do lektury!

Reklama

testujemy trasy rowerowe, trek


W gminie Czechowice-Dziedzice znajduje się 5 oznaczonych tras rowerowych o łącznej długości 72 kilometrów. Dziś chcemy zabrać Was na trzy z nich - żółtą "Po Dolinie Iłownicy", niebieską "Po Dolinie Podraj" oraz zieloną "Po Dolinie Wisły".

staw uroczysko ligota
W Ligocie żółty szlak rowerowy biegnie między innymi obok Uroczyska Karpiowego · fot. https://www.facebook.com/uroczyskokarpiowe


Pierwsza z nich, "Po Dolinie Iłownicy", rozpoczyna się przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wytyczona w formie pętli i liczy 26 kilometrów długości. Żółty szlak rowerowy wytyczono w głównej mierze bocznymi, mało uczęszczanymi drogami w większości o nawierzchni asfaltowej. Wyjątkiem jest fragment szutrowy w okolicy Miliardowic oraz gruntowy w okolicy Zabrzega. Na trasie szlaku brak stromych podjazdów/zjazdów - trasa wiedzie praktycznie po płaskim terenie pośród domostw, stawów hodowlanych oraz pól uprawnych. Mapę żółtego szlaku rowerowego w mapach Google można znaleźć tutaj.

Pałac Kotulińskich
fot. palackotulinskich.pl


Druga z tras rowerowych, którą chcemy Wam przedstawić, nosi nazwę "Po Dolinie Podraj" i jest oznaczona kolorem niebieskim. Również i ona rozpoczyna się przy czechowickim MOSiRze i ma kształt pętli. Liczy 11,5 kilometra. Na krótkim odcinku pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym Bielsko-Biała - Zabrzeg i niestety jest fatalnie oznakowana (zaleca się jazdę wedle nawigacji lub mapki papierowej).

Niebieski szlak rowerowy wytyczono w głównej mierze bocznymi, mało uczęszczanymi drogami w całości o nawierzchni asfaltowej. Wyjątkiem jest tutaj moment przecięcia drogi Bielsko-Biała - Katowice, gdzie panuje dosyć duży ruch samochodów. Przyjemna i niezbyt wymagająca trasa rowerowa biegnie pośród stawów rybnych, pól uprawnych i prywatnych domostw. Wśród atrakcji na szlaku możemy zobaczyć XVIII-wieczny Pałac Kotulińskich przy ul. Zamkowej w Czechowicach-Dziedzicach. Mapę szlaku można pobrać tutaj.

lovesilesia,goczałkowice,rower,jezioro,czechowicedziedzice,zapora,fotodnia,instagram
Rowerzyści na koronie zapory Jeziora Gocząłkowickiego


Ostatni ze szlaków rowerowych, który chcemy Wam dzisiaj przedstawić, nazywa się "Po Dolinie Wisły" i jest oznaczony kolorem zielonym. Liczy 19 kilometrów. Również i on rozpoczyna się i kończy pod MOSiR Czechowice-Dziedzice. Zielony szlak rowerowy wytyczono w głównej mierze bocznymi, mało uczęszczanymi drogami w większości o nawierzchni asfaltowej. Trasa szlaku wiedzie praktycznie po płaskim terenie posród domostw, stawów hodowlanych, lasów oraz pól uprawnych w kierunku zapory w Goczałkowicach. Niestety, szlak jest bardzo źle oznakowany, dlatego zaleca się jechanie według mapy, która dostępna jest tutaj.

Podsumowując, trasy na terenie gminy Czechowice-Dziedzice są ciekawe, jeśli chodzi o walory przyrodnicze. Jednak warto pamiętać, że miejscami są one słabo oznakowane. Wszystkie trzy powyższe trasy można przejechać jednorazowo, jednak jest to opcja dla bardziej wprawnych rowerzystów. Jeśli wybieramy się na szlaki z dziećmi - warto wybrać jedną z opcji.

Pisząc powyższy artykuł korzystałem z opsisów tras rowerowych na stronie internetowej www.rowerowe-bielsko.pl.

TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Rowerem po regionie

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras rowerowych, dzięki którym można odwiedzić ciekawe miejsca regionu. W cyklu wideo "Rowerem po regionie" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych tras rowerowych, zapleczu gastronomicznym oraz ciekawych atrakcjach turystycznych. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać do punktu początkowego wycieczek rowerowych. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Rowerem po regionie" podaj