czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • wyświetleń: 795

4 rzeczy, które odróżniają polski uniwersytet od amerykańskiego

Materiał partnera:

Państwowe uniwersytety w Polsce, bez odpowiedniego wsparcia finansowego, doświadczają poważnego niedoboru wykwalifikowanego personelu, podczas gdy na uczelniach prywatnych sytuacja z kadrą nauczycielską jest często o wiele lepsza. Chociaż system edukacyjny jest taki sam, niemniej jednak przypadki przekupstwa na prywatnych uczelniach są częste. Szkoły wyższe i uniwersytety w Stanach Zjednoczonych to zupełnie inna sprawa: w tym kraju szkolnictwo wyższe jest prestiżowe, przede wszystkim dlatego, że jest bardzo drogie.

Na przykład szkolenie w prowincjonalnym college'u kosztuje od 10 do 30 tysięcy dolarów rocznie; na znanych uniwersytetach liczba ta przekracza 100 tysięcy dolarów. Nic dziwnego, że różnica między systemami edukacyjnymi naszych krajów jest tak imponująca. Oprócz części finansowej istnieją również inne podstawowe różnice.

Uczciwa motywacjaJedną z najważniejszych różnic polega na tym, że większość polskich studentów po prostu nie rozumie, w jaki sposób studia na uniwersytecie mogą zapewnić im godne życie. W końcu, mając dziś dyplom z rachunkowości, nadal muszą iść do pracy za minimalne wynagrodzenie, więc po co mają studiować?

W USA wszystko wygląda zupełnie inaczej. Tutaj każdy kandydat na studia rozumie, że jeśli zainwestuje wystarczająco dużo czasu, pieniędzy i wysiłku, aby uzyskać wysokie wyniki, będzie mógł uzyskać prestiżową pracę z dochodem przekraczającym 100 tysięcy dolarów rocznie tuż po ukończeniu studiów. Właśnie dlatego uczniowie z całej siły walczą o swoje oceny i nigdy nie pozwalają sobie na to, by olewać jakieś przedmioty. Korupcja i przekupstwo po prostu nie mogą powstać w takich warunkach: sami uczniowie nie dają łapówek i śledzą, by ich koledzy z grupy też tego nie robili.

Oceny kredytoweSystem oceniania jest kolejnym ważnym elementem programu edukacyjnego. Na polskich uniwersytetach stosowany jest system ocen bolońskich, w którym dla każdego przedmiotu na końcu kursu można uzyskać ocenę w skali od 2 do 6 punktów. USA również korzystają z systemu ECTS, jednak dla każdego badanego przedmiotu można zdobyć własną liczbę punktów. Wysoki średni wynik zapewnia nie tylko dyplom, ale również realną przewagę konkurencyjną w zakresie zatrudnienia.

Elastyczność i zmiennośćKażdy student w Stanach Zjednoczonych opracowuje dla siebie optymalny program nauczania w ramach przedmiotów istniejących na kierunku. Istnieje kilka obowiązkowych dyscyplin, a resztę przedmiotów studenci mają prawo wybierać według własnych preferencji. Ponadto wiele czasu poświęca się na samodzielną pracę. Tutaj prawdziwym problemem dla wielu studentów (szczególnie obcokrajowców) jest napisanie esejów - autorskich materiałów analitycznych, bardzo popularnych w USA.

Ocena końcowa zależy od jakości eseju. Jeśli jego przygotowanie powoduje trudności, lepiej szukać pomocy na specjalnych stronach internetowych, na przykład papernow.org, gdzie eksperci od pisania esejów wykonają zadanie szybko i na czas, a student uniknie poważnych problemów z nauką. Niemal wszyscy zagraniczni studenci używają tej opcji, zwłaszcza na początku, dopóki nie nauczą się pisać eseje samodzielnie.

Sport studenckiW amerykańskich szkołach wyższych istnieje kult sportu. Gracze szkolnej drużyny piłkarskiej są uważani za prawdziwe gwiazdy, przydzielane są im osobne stypendium i inne korzyści. Wiele uniwersytetów opracowuje nawet specjalne programy przyciągające utalentowanych graczy.

Teraz już wiesz, dlaczego edukacja w USA jest na wyższym poziomie jakości, niż w Polsce. Dyplom uniwersytetu lub koledżu tego kraju podczas zatrudnienia obiektywnie pokaże pracodawcy Twój poziom wykształcenia i gwarantuje stabilna i prestiżową pracę niemal w każdym kraju na świecie.