Wiadomości

  • 17 lipca 2020
  • wyświetleń: 2942

Jak dostać się na studia w USA i Wielkiej Brytanii

Materiał partnera:

Bardzo często kandydat wybierający uniwersytet zagraniczny staje przed wyborem - studiować w USA czy Wielkiej Brytanii? Istnieje wiele odmiennych cech w systemach edukacyjnych tych dwóch państw. Oprócz zupełnie odmiennego życia studenckiego, wysokości czesnego, kandydat musi wiedzieć o innych różnicach. O tym, jak ubiegać się o studia w USA i Wielkiej Brytanii, przeczytacie w tym artykule.

USA vs Wielka BrytaniaProces składania wniosku na uniwersytety brytyjskie i amerykańskie bardzo się różni. W Wielkiej Brytanii student składa podanie o przyjęcie do kilku uniwersytetów jednocześnie za pośrednictwem University and College Admissions Service lub UCAS. Należy to zrobić jeszcze w semestrze zimowym.

W Stanach Zjednoczonych składać podanie trzeba jeszcze wcześniej, przy czym często studenci robią to osobiście w dziale przyjęć każdej szkoły wyższej. Oczywiście istnieje możliwość wypełnienia wniosku online na odpowiednich stronach internetowych lub wysłanie go pocztą. Ostatnio amerykańskie uczelnie wprowadziły aplikację General, która jest amerykańskim odpowiednikiem brytyjskiego systemu UCAS. System ten pozwala studentom aplikować na wielu uniwersytetach jednocześnie. Jednak należy pamiętać, że oprócz eseju ogólnego student musi również przygotować i przesłać oddzielne eseje dla każdego uniwersytetu (około 200-300 słów każdy).

Przy składaniu wniosków na uniwersytety brytyjskie należy wziąć pod uwagę dwa najważniejsze terminy: 15 października (w przypadku kursów Oxbridge, medycyny itp.) oraz 15 stycznia w przypadku wszystkich wniosków UCAS. W Stanach Zjednoczonych terminy składania wniosków są różne w zależności od poszczególnych uczelni.

Większość amerykańskich szkół wyższych korzysta obecnie z Common App. Istnieje jedna główna różnica między UCAS a Common App. Składając podanie na uniwersytety w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem UCAS, student może wybrać tylko 5 kierunków. W Stanach można ubiegać się o przyjęcie na dowolną liczbę kierunków!

Przy dostaniu się na uniwersytet w USA, ważną rolę odgrywają cechy osobiste i talenty potencjalnego studenta. Często można załapać się na studia na prestiżowym uniwersytecie jedynie na podstawie wybitnych wyników sportowych. W Wielkiej Brytanii aktorstwo, sport i inne umiejętności są mniej ważne przy ubieganiu się o przyjęcie na uniwersytet.

W Wielkiej Brytanii student prawdopodobnie zostanie przesłuchany przez odpowiednie biuro rekrutacyjne. Uczelnie w Stanach Zjednoczonych natomiast nie wymagają rozmowy kwalifikacyjnej w ramach rekrutacji.
Być może najbardziej zauważalną różnicą między studiowaniem w tych dwóch krajach jest czas potrzebny na ukończenie studiów. Ogólnie rzecz biorąc, studia w Stanach Zjednoczonych trwają około roku dłużej niż studia w Wielkiej Brytanii. Na przykład w Stanach Zjednoczonych studia licencjackie trwają 4 lata, a w Wielkiej Brytanii tylko 3.

Warto nadmienić, że przy ubieganiu się o zatrudnienie w USA, przewagę w wielu miejscach pracy będzie miał kandydat z dyplomem amerykańskiej uczelni. Natomiast na świecie istnieje dużo znanych firm, takich jak masterpapers.com, które nie robią żadnych preferencji względem kraju otrzymania dyplomu.