czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 lipca 2020
  • wyświetleń: 1832

Centrum logistyczne XXI wieku. Co zyskujesz dzięki nowoczesnym halom logistycznym?

Materiał partnera:

Hale logistyczne i magazynowe buduje się obecnie z ogromną dbałością o szczegóły. Decydując się na tego rodzaju inwestycję zyskasz dostęp do przestrzeni do składowania o dużej wysokości i sporych placów manewrowych umożliwiających sprawne przenoszenie towarów. Nowoczesne parki logistyczne są wyposażone w doki przeładunkowe, zaawansowane rozwiązania przeciwpożarowe i ogrzewanie. Montuje się tu także systemy telekomunikacyjne i kamery, które umożliwiają sprawowanie ochrony nad obiektem.

Jakie funkcje musi pełnić profesjonalne centrum logistyczne?Współczesna logistyka towarowa obejmuje cały, skomplikowany proces, jaki musi zajść, by przemieścić dany produkt z miejsca przechowywania do punktu konsumpcji. Aby zamówienie dotarło do kupującego, musi być najpierw przyjęte przez dział obsługi klienta. Następnie zostaje uruchomiony łańcuch dostaw. Produkt trzeba odnaleźć w magazynie, dokładnie zabezpieczyć na czas transportu poprzez odpowiednie pakowanie, a następnie wysłać.

W dobrze zorganizowanym centrum logistycznym znakowanie towarów jest w dużej części zautomatyzowane, dzięki czemu nie ma problemów z ich odszukaniem, niezależnie od etapu wysyłki. W hali logistycznej trzeba także dobrze zaplanować drogę, jaką będą podążać zwroty. Sprawna organizacja pracy i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na zmniejszenie kosztów logistyki nawet o 30%. Co ważniejsze, dobrze zaplanowana hala logistyczna zwiększa renomę firmy poprzez zapewnienie dostaw w bardzo krótkim czasie, nie przekraczającym zwykle 2 dni.

Samodzielnie decydujesz o stopniu automatyzacji Twojej hali logistycznej.Poszczególne etapy logistyki towarów przychodzących do firmy i z niej wysyłanych są od siebie wzajemnie zależne. Błąd w dowolnej fazie realizacji zlecenia powoduje opóźnienie całego procesu i wydłużenie terminu realizacji nawet do kilku tygodni. Z tego względu zamiast współpracować z kilkoma podwykonawcami, budowę hal logistycznych najczęściej powierza się generalnemu wykonawcy. W ten sposób można mieć pewność, że doskonale zadba on nie tylko o pojedyncze elementy centrum logistycznego, ale o sprawne funkcjonowanie logistyki jako całości.

Generalny wykonawca może także zaproponować instalację nowoczesnych urządzeń, które usprawnią funkcjonowanie firmy. Dla przykładu łączenie samochodów dostawczych z dokami przeładunkowymi może obecnie przebiegać w sposób bezobsługowy. Automatycznie można także przeprowadzać załadunek towarów na palety. W niektórych halach logistycznych z powodzeniem wykorzystuje się także bezzałogowe wózki widłowe lub samojezdne roboty transportowe, które jeszcze niedawno kojarzyły się wyłącznie z filmami science-fiction. Gdyby dodać do tego regały windowe, karuzelowe lub z układnicami oraz półautomatyczne i automatyczne systemy gęstego składowania okazałoby się, że nawet centrum logistyczne o sporej powierzchni może obsługiwać zaledwie kilka osób.W praktyce we współczesnych halach logistycznych i magazynowych najczęściej korzysta się z rozwiązań pośrednich, w których praca ludzi i maszyn nawzajem się uzupełnia.