czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 lipca 2020
  • wyświetleń: 1481

Wózki dziecięce i ich rodzaje

Materiał partnera:

Pary spodziewające się dziecka stoją często przed bardzo trudną decyzją, jaką jest wybór odpowiedniego modelu wózka. Aby uprościć wybór należy przede wszystkim poznać różne rodzaje wózków oraz ich zastosowanie. Zapoznanie się z poniższymi informacjami ułatwią wybór idealnego pojazdu dla dziecka.

Wózki dziecięce i ich rodzaje.


Wózek głęboki - gondolaWózkiem głębokim nazywamy taki egzemplarz, który posiada gondolę. Jest on przeznaczony dla najmłodszych dzieci - od pierwszych chwil aż do około 6 miesiąca życia.

Podczas zakupu wózka głębokiego warto zwrócić uwagę na wielkość gondoli, a zwłaszcza jej szerokość i wysokość. Dzieci rosną bardzo szybko, a zbyt wczesne przesadzenie niemowlaka do spacerówki nie jest dla niego korzystne, dlatego warto szukać gondoli w większym rozmiarze. Oglądając wózki dziecięce głębokie warto podnieść samą gondolę i sprawdzić, jakiej jest wagi oraz czy jej montaż na stelażu wózka nie jest zbyt skomplikowany.

Jeśli dziecko przyjdzie na świat wiosną, bądź latem warto zwrócić uwagę na zastosowany panel wentylacyjny, wielkość budki, ale także czy jest ona pokryta odpowiednim filtrem chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Maluchy urodzone w okresie późnej jesieni czy zimy muszą posiadać większą gondolę, która pomieści zimowy kombinezon i śpiworek.

Wózki wielofunkcyjne  • Wersja 2w1 - wyposażona jest w stelaż, gondolę oraz część spacerową,
  • Wersja 3w1 - wyposażona jest w stelaż, gondolę, część spacerową oraz fotelik samochodowy w kategorii 0+,
  • Wersja 4w1 - wyposażona jest w stelaż, gondolę, część spacerową, fotelik samochodowy w kategorii 0+ oraz bazę do fotelika.


Wszystkie elementy, poza bazą, można zamontować na stelażu wózka. Często producenci dają możliwość montażu siedziska spacerowego przodem i tyłem do kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać, że w większości wózków wielofunkcyjnych nie ma możliwość złożenia spacerówki z wpiętym stelażem. Podczas podróży samochodem konieczne jest rozłożenie wózka na dwa elementy, które zajmują więcej miejsca.

Wózek spacerowyZ modelu spacerowego korzystają najczęściej dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć, raczkować, a nawet chodzić, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Spacerówki wyposażone są w trzy- lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji. Większość modeli posiada dodatkowo pałąk bezpieczeństwa, który jest odpinany, bądź całkowicie zdejmowany, umożliwiając wygodniejsze wkładanie i wyjmowanie dziecka.

Spacerówki służą dziecku przez dłuższy czas, dlatego też zostały zaprojektowane, aby rosnąć wraz z dzieckiem. Poprzez regulację oparcia, podnóżka, zagłówka czy uprzęży z pasami łatwiej ją dopasować do wysokości i rozmiaru dziecka.

Szeroki wybór sprawia, że każdy rodzic znajdzie produkt idealny dla siebie. Przekładana rączka, obracane siedzisko, niska waga czy łatwo zdejmowana tapicerka to tylko niektóre cechy, które posiadają wózki spacerowe.

Wózek spacerowy w typie parasolkiParasolki są rodzajem wózków spacerowych, które od klasycznych spacerówek różnią się przede wszystkim konstrukcją. Są zdecydowanie lżejsze i mniejsze, a przez to mniej stabilne. Polecane są dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Bardzo łatwo się składają i po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Parasolki są zazwyczaj tańsze od klasycznych spacerówek.

Wózek spacerowy w typie parasolki jest dobrym rozwiązaniem, dla osób mieszkających na wysokich piętrach w budynkach wielorodzinnych, bądź takich, które dość sporo podróżują. Wózki tego typu nie są polecane jako jedyny wózek w domu, gdyż nie są modelami całorocznymi.

Wózek biegowy - joggerWózki biegowe zostały zaprojektowane dla aktywnych rodziców, którzy spacer z dzieckiem chcą połączyć z bieganiem czy jazdą na rolkach. Joggery posiadają opływowy kształt i bardzo dobrą amortyzacją, która dba o to, aby dziecko podczas biegu nie odczuwało wstrząsów. Siedzisko wózka biegowego wyposażone jest w wytrzymałe pasy bezpieczeństwa, które chronią dziecko przed wysunięciem się. Typowy wózek do biegania wyposażony jest w hamulec ręczny i posiada 3 duże koła.

Wózek bliźniaczyJak sama nazwa wskazuje wózek ten przeznaczony dla bliźniąt, a więc dwójki dzieci w tym samym wieku. Wózki dziecięce bliźniacze można podzielić na dwa rodzaje:

[url=]Jeden za drugim,
Jeden obok drugiego.[/url]

Regulowane są one niezależnie od siebie, dzięki czemu można je dostosować indywidualnie do każdego dziecka. Model bliźniaczy zawiera to co wózek pojedynczy w podwójnej ilości - dwie gondole, dwie spacerówki, dwie folie przeciwdeszczowe, dwa okrycia na nóżki, itd. Podczas zakupu takiego rodzaju wózka należy sprawdzić szerokość przejść w mieszkaniu i na klatce schodowej, aby mieć pewność, że wózek się zmieści.

Wózek rok po rokuWózki tego typu zaprojektowane są z myślą o rodzeństwie z niedużą różnicą wieku. Może to być jeden wózek z możliwością rozszerzenia ramy i wpięcia drugiego wózka bądź taki, który na stałe ma dwa miejsca. Możliwe jest jednocześnie wpięcie dwóch gondoli, dwóch spacerówek, dwóch fotelików, jednej gondoli i jednej spacerówki. Wszystkie kombinacje są możliwe. Podczas zakupu takiego modelu warto zwrócić uwagę na wymiary, aby tak jak w przypadku wózka bliźniaczego, mieścił się on w drzwiach.