Wiadomości

  • 3 sierpnia 2020
  • 8 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 5658

Rozpoczyna się realizacja budowy S-1 od Bielska-Białej do Dankowic

Rozpoczyna się realizacja budowy 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. To kolejny odcinek S1, dla którego GDDKiA w ostatnim czasie podpisała umowę.

Rozpoczyna się realizacja budowy drogi S-1 od Bielska do Dankowic
Rozpoczyna się realizacja budowy drogi S-1 od Bielska do Dankowic · fot. Ministerstwo Infrastruktury


Wcześniej, 14 maja 2020 r., GDDKiA podpisała umowę na realizację odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic oraz 10 lipca 2020 r.  na obwodnicę Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44 (Umowa z wykonawcą obwodnicy Oświęcimia została podpisana). 

19 czerwca 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu przetargowym, uznając za najkorzystniejszą ofertę konsorcjum MIRBUD (lider) i KOBYLARNIA (partner). Przy podpisaniu umowy obecni byli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Wiceminister Grzegorz Puda oraz Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas podpisania umowy na budowę drogi S-1
Wiceminister Grzegorz Puda oraz Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas podpisania umowy na budowę drogi S-1 · fot. Biuro Poselskie Grzegorza Pudy


​Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.  

W zakres tego odcinka wchodzą: 
  • droga ekspresowa o długości ok. 12 km,   
  • dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok,
  • para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III), 
  • Obwód Utrzymania Drogi. 


gddkia s1
fot. GDDKiA


Droga zostanie wybudowana w systemie realizacji projektuj i buduj. Wartość robót wynosi 586 710 000,00 zł brutto, a czas realizacji to 33 miesiące od dnia podpisania umowy.

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej - lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli "osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń". Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko - Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (27 lipca 2020 r. Wybraliśmy wykonawcę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1), budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.), wybudowanie po nowym śladzie 40 kilometrów drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. 14 maja br. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic, 3 sierpnia br. wybraliśmy wykonawcę budowy odcinka od Dankowic do Bielska-Białej. Rozstrzygnięcie dla odcinka biegnącego od Mysłowic do Oświęcimia już wkrótce.

mp / czecho.pl

źródło: GDDKiA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.