czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 6 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 951

Przygotowanie starych ścian do gładzi

Materiał partnera:

Ze ściany, na której ma być położona gładź gipsowa, należy usunąć wszelkie pozostałości po wcześniejszych powłokach malarskich. Jednak na tym prace się nie kończą. W dodatku nawet ten pierwszy etap może być czasochłonny, jeśli powierzchnię pokryto materiałem trudnym do usunięcia. Jak prawidłowo przygotować ścianę przed nałożeniem gładzi i jakie zastosować preparaty, by cały proces przebiegł pomyślnie i był trwały?

festfloor-produkt


Etap pierwszy: oczyszczanie ścianObecnie coraz częściej odchodzi się od kładzenia tapet na ścianach, zastępując taki rodzaj wykończenia dobrej jakości farbą. Jeśli jest ona wodorozcieńczalna, z jej usunięciem nie będzie najmniejszych problemów, ponieważ wystarczy odrobina wody i mydła. Inaczej jest w przypadku farb olejnych - uda się ich pozbyć, korzystając z przeznaczonych do tego celu preparatów. Najtrudniej natomiast poradzić sobie ze wspomnianą już tapetą, a także z innymi materiałami, którymi przykrywa się ścianę za  pomocą kleju. W takim przypadku należy bardzo dokładnie pozbyć się powłok, korzystając ze szpachelki. Wszystkie warstwy wymagają usunięcia aż do tynku. Może być to szczególnie problematyczne, jeśli ściany co jakiś czas odświeżało się poprzez nakładanie nowych powłok malarskich. (polished concrete)

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Etap drugi: uzupełnianie braków w ścianachZazwyczaj po oczyszczaniu ścian, widać na powierzchni większe lub mniejsze ubytki. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie powstałych braków. Do większych i mniejszych ubytków sprawdzi się elastyczna masa naprawcza. Jest to produkt bardzo lekki. Może być nakładany w dowolnej grubości na pęknięcia, ubytki, szczeliny, rysy.

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Etap trzeci: dbałość o gładką powierzchnięMoże się zdarzyć, że ściany, które zamierza się pokryć gładzią, są wyjątkowo równe lub nierówności są znikome. W takim przypadku można przystąpić do nałożenia tynku gipsowego, który pozwoli pozbyć się wszelkich drobnych mankamentów. W przypadku, gdy ściana jest bardzo krzywa, trzeba postąpić nieco inaczej, czyli zdecydować się na suchy tynk. Metoda ta polega na tym, że powierzchnię wyrównuje się za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Gładką powierzchnię można natomiast uzyskać poprzez starcie wierzchniej, chropowatej warstwy przy użyciu papieru ściernego. Po takiej pracy ściana musi być idealnie czysta, dlatego też nie można zapomnieć o tym, by pozbyć się z niej pyłu powstałego po szlifowaniu. 

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Etap czwarty: zwiększenie przyczepności podłożaPo oczyszczeniu ściany, uzupełnieniu w niej braków, wyrównaniu i wygładzeniu przychodzi czas na jej zagruntowanie. Etap ten jest niezwykle ważny, dlatego też nie można go pominąć. Najlepiej wziąć pod uwagę preparat gruntujący polimerowy. Taki grunt to pewność, że kolejne warstwy w łatwy sposób przywrą do ściany, a także będą schnąć w odpowiedni sposób, by wszystkie cząsteczki i kruszywa mogły zostać ze sobą związane. Szczególnie warto wziąć pod uwagę te emulsje gruntujące, dzięki którym ściany mogą przepuszczać parę wodną. 

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Etap piąty: nakładanie tynkuPrzed nałożeniem gładzi, ściany należy otynkować. W tym celu można zastosować albo tynk gipsowy, albo cementowo-wapienny. Pierwszym pokrywa się niewielką powierzchnię, a po wyschnięciu podłoże nadaje się już do malowania. Natomiast tynk cementowo-wapienny ma znacznie szersze zastosowanie. Szczególnie zaś warto go stosować w pomieszczeniach narażonych na większą wilgotność, ale nadaje się do wielu przestrzeni, w tym również do stosowania na zewnątrz. Najlepiej zdecydować się na tynki maszynowe, ponieważ odznaczają się one o wiele lepszą wydajnością od tych tradycyjnych, nakładanych ręcznie. 

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Etap szósty: czas na gładźGładź gładzi nierówna, dlatego też przed wyborem konkretnego produktu warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy spełni on swoją rolę w określonym pomieszczeniu. Warto bowiem wiedzieć, że nie wszystkie gładzie będą uniwersalne, czyli możliwe do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Zwykła gładź zdecydowanie nie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie znajduje się strefa mokra. Do wykańczania gładzią kuchni lub łazienki najlepiej zatem sięgnąć po tę polimerową. Preparat ten doskonale sprawdza się w warunkach o podwyższonej wilgotności, a przy tym jest bardziej elastyczny od tradycyjnej gładzi. 

Natomiast planując wykończyć ściany we wnętrzu, w którym cały czas panuje wilgoć i z tego powodu przestrzeń ta jest szczególnie narażona na rozwój pleśni i grzybów, najlepiej zdecydować się wówczas na gładź wapienną. Jej obecność skutecznie pozwoli zahamować powstawanie wszelkich nieestetycznych przebarwień szkodliwych dla zdrowia. Sam zaś preparat bardzo łatwo można przygotować do użycia i nanieść go w prosty sposób na ścianę.

Przygotowanie starych ścian do gładzi


Efekt betonu na ścianieJeśli surowość stylu industrialnego lub praktyczny minimalizm we wnętrzach wpisują się w nasze gusta, warto zdecydować się na betonowe elementy we wnętrzu domu lub mieszkania. Poznaj microcement, innowacyjny produkt z efektem betonu. Microcement możesz zastosować na ściany, posadzki oraz elementy dekoracyjne np. blaty w kuchni. Czasy, w których posadzki były jedynym skojarzeniem, jakie budził ten materiał, odeszły do przeszłości. Ostateczny wybór tego, jaką formę przyjmą betonowe elementy w naszym pomieszczeniu warto oprzeć jednak nie tylko o własne potrzeby, ale i możliwości obiektu.

Nowoczesne technologie sprawiają, że dekoracyjny beton we wnętrzach doczekał się gotowych mieszanek, które nie wymagają samodzielnego przygotowania. Ciekawym przykładem są chociażby zestawy produktów, jakie znajdziemy w ofercie firmy FESTFLOOR.