czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2007
  • wyświetleń: 1103

Zawody sikawek konnych i ręcznych

W dniu 17 czerwca przeprowadzono w Bestwinie w ramach "Dni Powiatu Bielskiego" powiatowe zawody sikawek konnych i ręcznych, w których wzięło udział sześć drużyn z powiatu bielskiego.

Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: ocena za wygląd drużyny wraz ze sprzętem oraz ćwiczenia bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:
1. OSP Bystra
2. OSP Rudzica
3. OSP Wilkowice
4. OSP Walcownia
5. OSP Szczyrk
6. OSP Rybarzowice

OSP Bystra
Jest kontynuatorką dawnych OSP Bystra Krakowska i OSP Bystra Śląska, których historia sięga 1905. Już od początku założenia OSP w Bystrej Krakowskiej dysponowała przenośną sikawką ręczną, którą na miejsce pożaru dostarczała za pomocą koni miejscowych gospodarzy.

OSP Rudzica
Powstała w 1905 z powodu częstych pożarów i powodzi w okolicy. W 1907 roku zakupiono sikawkę czterokołową firmy Hiller z Brna.

OSP Wilkowice
Powstała w 1905 roku jako Towarzystwo Straży Ogniowej w Wilkowicach. Już na starcie straż otrzymała najlepszą na ówczesne czasy sikawkę ręczną czterokołową o zaprzęgu konnym.

OSP Walcownia
Została założona w 1932 roku, obecnie liczy 40 druhów. Posiada sikawkę z 1895 wyprodukowaną w Wiedniu.

OSP Szczyrk
Ochotnicza Straż Pożarna w Szczyrku założona została w 1905 roku. W 1907 straż zakupiła sikawkę o zaprzęgu konnym, wóz konny do przewożenia posiadanej już sikawki przenośnej i inne wyposażenie techniczne.

OSP Rybarzowice
Do założenia straży ogniowej doszło w 1900 roku. Początkowo straż dysponowała 12 ręcznymi pompkami tłokowymi. W późniejszym czasie wraz z budową drewnianej remizy zakupiono tłokową sikawkę do zaprzęgu konnego.

Przeprowadzeniu zawodów sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Strażacy zaprezentowali umiejętności i kondycje godną zawodowych straży pożarnych. Najmłodszy druh miał 3 lata a najstarszy 83 lata. Zawodnicy prezentowali się w historycznych mundurach oraz z sprzętem gaśniczym, który mimo upływu lat jest w pełni sprawny. Uroczyście zawody otworzył członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta. Z zaciekawieniem zmaganią przyglądał się przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał i wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak.

Starostwo Powiatowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.